W wystąpieniu generalnym Marek Michalak zwraca uwagę, że pracownicy pomocy społecznej aktywnie działają w zakresie wszczynania procedury Niebieskie Karty, jednakże instytucją, która najczęściej uruchamia procedurę „Niebieskie Karty" jest Policja. Jej udział w wypełnianiu formularzy „Niebieska Karta-A" w 2014 roku wyniósł aż 79 proc.

- Wynika to m.in. z faktu, iż dla policjantów wypracowano narzędzia pozwalające na oszacowanie ryzyka zagrożenia życia i zdrowia w związku z przemocą domową oraz algorytmy wskazujące na sposób postępowania w przypadku podejrzenia przemocy – zauważa Rzecznik Praw Dziecka. W podobne wyposażono pracowników szkół, placówek oświatowych oraz ochrony zdrowia.

- Narzędzia przygotowane z myślą o pracownikach pomocy społecznej pozwolą zwiększyć liczbę skutecznych interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka lub osoby dorosłej – przekonuje Marek Michalak.

O opracowanie kwestionariuszy do szacowania zagrożenia przemocą i algorytmów postępowania w przypadkach zdiagnozowanej przemocy RPD zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej.