Alimenty: Nowe przepisy dot. zaległych alimentów

aktualizacja: 31.05.2017, 07:06
Foto: Fotolia.com

Dług alimentacyjny wynosi dziś ponad 11 mld zł. Jest szansa, że będzie mniejszy.

REDAKCJA POLECA
14.09.2017
ZUS o współpracy z komornikami w sprawie dłużników alimentacyjnych
11.07.2017
Gmina podatnikiem VAT: opodatkowanie VAT usług opiekuńczych
24.06.2017
"Prawie bajki" - druga część książeczki do edukacji prawnej dzieci
21.06.2017
Czy koszty opłat za media są liczone do alimentów na dziecko
21.06.2017
Marczuk: lepiej poprawiać ściągalność alimentów niż wyręczać dłużników
21.06.2017
Dozór elektroniczny: zerwanie bransolety jak ucieczka z kryminału
19.06.2017
Czy rodzic, który nie zajmuje się dzieckiem na co dzień może być obciążony większą częścią kosztów jego utrzymania
17.06.2017
Sposób na alimenciarzy - komentuje Jan Rulewski
15.06.2017
Odbierane przez niemiecki Jugendamt dzieci powinny być umieszczane w rodzinach mówiących po polsku
10.06.2017
Alimenty od winnego rozwodu
08.06.2017
Sylwia Spurek: Więcej osób może płacić alimenty
31.05.2017
Najmłodsi dłużnicy w Polsce mają po 8 lat
27.05.2017
Od czego zależą alimenty na bylego małżonka
18.05.2017
Alimenty: groźna kara mogła przestraszyć alimenciarzy
17.05.2017
Nowelizacja kodeksu karnego: za niepłacenie alimentów do więzienia
08.05.2017
Prezydent podpisał ustawę dot. skuteczniejszego egzekwowania alimentów
04.05.2017
SN: każda przerwa w płaceniu alimentów to nowe przestępstwo
26.04.2017
Alimenty - RPO zbada niską ściągalność świadczeń
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

W Krajowym Rejestrze Długów zarejestrowanych jest dziś 185,5 tys. dłużników alimentacyjnych, którzy oprócz długów wobec własnych dzieci mają też inne zobowiązania. Tak wynika z ogłoszonego we wtorek raportu Krajowego Rejestru Długów BIG SA oraz Krajowej Rady Komorniczej. Każdy z dłużników musi wiedzieć, że od środy czekają go surowe konsekwencje zaniedbywania dzieci. Wszystko to za sprawą noweli do kodeksu karnego, która właśnie wchodzi w życie. Łatwiej będzie bowiem skazać alimenciarza. Wystarczy, że łączna wysokość jego zaległości wyniesie „równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych", albo że nie zapłaci pieniędzy przez trzy miesiące. Taki niesolidny opiekun trafi do więzienia nawet na rok. Surowiej będą karani opiekunowie-dłużnicy, którzy nie płacąc, narażają dzieci do gorsze warunki życia – im grozi do dwóch lat pozbawienia wolności.

Dostaną szansę

Dłużnicy alimentacyjni dostaną szansę uniknięcia więzienia, jeśli dobrowolnie wyrównają zaległości. W noweli zapisano, że nie będzie podlegał karze sprawca uchylający się od wykonywania obowiązku alimentacyjnego, jeśli „nie później niż przed upływem 30 dni od daty pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścił w całości zaległości".

Z bransoletą w pracy

Alimenciarze będą odbywali karę w domu z elektroniczną bransoletą, czyli w systemie dozoru elektronicznego (SDE). Ta forma nie tylko pozwala na nieuchronne ukaranie skazanego, ale też daje możliwość spłacenia długu wobec dzieci. Skazany z wyrokiem, zamiast trafić do więzienia, zostanie w domu. Sąd ustali dla niego harmonogram dnia, uwzględniając pracę (godzinowo i zmianowo), obowiązki rodzinne (np. odbieranie dzieci ze szkoły) itd. Na 47 tys. skazanych, którzy do tej pory skorzystali z elektronicznej bransolety, tylko 10 proc. naruszyło warunki SDE. Nie bez znaczenia jest też koszt odbywania kary w więzieniu: za miesiąc z bransoletą trzeba zapłacić 334 zł, a za taki sam okres za kratami państwo płaci blisko 3 tys. zł.

– To bardzo rozsądny pomysł. Kiedy skazany za niepłacenie alimentów dostaje wyrok pozbawienia wolności, jego dług rośnie, a państwo ponosi dodatkowe koszty jego utrzymania. Jeśli pójdzie do pracy, będzie miał szansę nie tylko spłacać zadłużenie, ale i na siebie pracować – mówi adwokat Michał Zagórski.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, podkreślał, że celem zmian nie jest karanie kogoś, ale to, by dziecko miało utrzymanie i było wspierane przez rodziców. Jego zdaniem nieuchronność kary wystarczy, aby skłonić dłużników do płacenia.

A sytuacja jest naprawdę poważna. Dowód? Komornicy prowadzą rocznie blisko 650 tys. spraw o alimenty na rzecz ponad miliona dzieci. Skuteczność egzekucji komorniczej utrzymuje się na poziomie 19 proc.

– Aby ją poprawić, konieczne są nie tylko zmiany w prawie, ale także zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków uchylania się od płacenia alimentów – uważa Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Kto nie płaci alimentów?

Ponad dwie piąte (41,4 proc) dorosłych Polaków zna dziecko lub rodzica dziecka, które nie otrzymuje zasądzonych alimentów. Według badanych w większości przypadków potrzeby tych dzieci nie są zaspokajane w sposób wystarczający. A z danych KRD wynika, że długi alimentacyjne sięgają już 11,36 mld zł.

62 proc. Polaków zauważa powszechne przyzwolenie otoczenia na niepłacenie alimentów

95 proc. wszystkich dłużników alimentacyjnych wpisanych do KRD stanowią mężczyźni

POLECAMY

KOMENTARZE