Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rodzina

Alimenty podstawowe na dzieci - pomysł resortu Ziobry

123RF
Alimenty podstawowe - to pomysł Ministra Sprawiedliwoœci na zabezpieczenie potrzeb dzieci. Sšdy będš je przyznawać bez badania usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz zarobkowych i majštkowych możliwoœci rodzica, za to w kilka dni.

O najnowszych planach resortu Zbigniew Ziobro poinformował w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Fakt".  Nowe œwiadczenie wyliczane byłoby według specjalnego algorytmu, uwzględniajšcego przeciętne koszty utrzymania dziecka w Polsce. Ziobro nie ujawnił jaka to kwota, ale powiedział, że co roku będzie waloryzowana proporcjonalnie do wzrostu cen w sklepach i innych kosztów życia.

- Celem jest to, aby ubiegajšcy się o alimenty rodzice dostali je możliwie szybko i bez sšdowej mitręgi. Można powiedzieć – z automatu. Za chleb, buty czy zeszyty do szkoły trzeba przecież od razu płacić, nie da się czekać. Stracš być może sprytni prawnicy, którzy sprawy o przyznanie alimentów przecišgajš w nieskończonoœć - stwierdził minister.

Zapewnił, że przyznanie alimentów podstawowych nie zamknie drogi rodzicom, którzy będš chcieli uzyskać wyższe niż podstawowe alimenty. - Będš mogli ich dochodzić w sšdzie, lecz muszš się liczyć z tym, że to potrwa - dodał Ziobro

Obecnie sšdy przyznajš na dziecko œrednio po 600 zł miesięcznie. Sšd ustala œwiadczenie bioršc pod uwagę usprawiedliwione potrzeby uprawnionego oraz zarobkowe i majštkowe możliwoœci zobowišzanego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL