Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Reprywatyzacja w Warszawie

"Gronkiewicz-Waltz nie może mówić, że nic nie wiedziała"

Fotorzepa/ Grzegorz Rutkowski
- To nie jest tak, że oczywiste, ordynarne złodziejstwo, które miało miejsce przy okazji warszawskiej reprywatyzacji, to była tajemnica dla ratusza - powiedział Adrian Zandberg, jeden z liderów partii Razem. Jego zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz miała sygnały o nieprawidłowoœciach przy reprywatyzacji i ponosi za nie politycznš odpowiedzialnoœć.

W poniedziałek komisja weryfikacyjna zaczęła badać reprywatyzację Noakowskiego 16. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, nie stawiła się jako œwiadek - oœwiadczyła, że odmawia zeznań, bo sprawa dotyczy jej męża - którego wezwano na œwiadka we wtorek.

- Ja nie życzę pani prezydent jak najdłuższej prezydentury, bo ja poważnie traktuję słowo "odpowiedzialnoœć". Pani prezydent ponosi politycznš odpowiedzialnoœć za to, co działo się pod jej rzšdami w Warszawie - i za to, co dobrego, i za to co złego, i bardzo złego - mówił w TOK FM Adrian Zandberg.

- To nie jest tak, że oczywiste, ordynarne złodziejstwo, które miało miejsce przy okazji warszawskiej reprywatyzacji, to była tajemnica dla ratusza. Organizacje lokatorskie, z którymi Razem współpracuje od swojego zarania (...), od lat alarmowały, że mamy do czynienia ze zjawiskiem, które nie tylko na dużš skalę krzywdziło lokatorki i lokatorów, ale które można było podejrzewać, że ma charakter przestępczy. Ratusz przez lata te sygnały ignorował. Symbolem było to, że pani prezydent była uprzejma nie przychodzić na rady miejskie, po to, żeby uniknšć konfrontacji ze skrzywdzonymi ludŸmi - mówił polityk Razem.

Jego zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może mówić, że "nic nie wiedziała". - Nie może mówić, że nie była œwiadoma, nie tylko dlatego, że jako prezydent z wielkiej metropolii ponosi politycznš odpowiedzialnoœć za to, co działo się w Ratuszu, ale także dlatego, że pokrzywdzeni przez lata alarmowali władze miejskie i starali się zwrócić ich uwagę na nieszczęœcie, które ich dotykało. A Ratusz to ignorował - podkreœlił goœć radia.

- Mówiłem już na poczštku tej "epopei", że Hanna Gronkiewicz-Waltz trwajšca wbrew wszystkim zasadom przyzwoitoœci na swoim stanowisku, to jest wielki prezent dla Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u, i że jest to dawanie Prawu i Sprawiedliwoœci niczego innego, tylko pretekstu, żeby kłamliwie przedstawiać się jako partia, która od zawsze stała po stronie ofiar reprywatyzacji i od zawsze to zjawisko krytykowała. To nie jest prawda - mówił Zandberg.

Pytany o ewentualne poparcie Razem dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego, Adrian Zandberg stwierdził, że "wbrew pozorom do wyborów prezydenckich w Warszawie jeszcze sporo czasu". - Platforma Obywatelska jest znana z wystawiania kandydatów, którzy poczštkowo majš wysokie notowania w sondażach, a póŸniej jakieœ "zakonnice w cišży ginš na pasach" i dzieje się coœ, co wydawało się z punktu widzenia tych sondaży zupełnie nieprzewidywalne, więc ja myœlę sobie, że jeszcze taka sytuacja może nas czekać, tzn. może dojœć do tego i mam nadzieję, że do tego dojdzie, że z prawicš - czy tš liberalnš, platformerskš, czy z prawicš PiS-owskš - zetrze się w drugiej turze kandydat bšdŸ kandydatka popierana przez lewicę społecznš, przez ruchy lokalne, przez społeczników - powiedział polityk Razem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL