Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Reprywatyzacja w Warszawie

Jan Śpiewak: Zarzuty prokuratorskie dla Gronkiewicz-Waltz

tv.rp.pl
- Proszę sobie wyobrazić takš sytuację na Zachodzie - wiceprezes partii, która przez 8 lat rzšdziła Polskš, jej najbliższa rodzina handluje pożydowskš, kradzionš kamienicš. Myœlę, że to skończyłoby karierę każdego polityka na Zachodzie - ocenił działania Hanny Gronkiewicz-Waltz Jan Œpiewak. Zdaniem działacza społecznego, prezydent Warszawy powinny być postawione zarzuty prokuratorskie.

W poniedziałek komisja reprywatyzacyjna zaczęła badać reprywatyzację Noakowskiego 16, do której częœci w 2003 r. prawo nabył jej mšż. Waltzowie zostali wezwani przez komisję na œwiadków w tej sprawie. Na pół godziny przed rozpoczęciem posiedzenia komisji Gronkiewicz-Waltz poinformowała dziennikarzy, że korzysta z prawa do odmowy zeznań, właœnie z uwagi na to, że stronš w sprawie jest jej małżonek.

- Sytuacja absolutnie bulwersujšca i pokazujšca myœlę, jak niskie standardy panujš w warszawskim ratuszu. Proszę sobie wyobrazić takš sytuację na Zachodzie - wiceprezes partii, która przez 8 lat rzšdziła Polskš, jej najbliższa rodzina handluje pożydowskš, kradzionš kamienicš. Myœlę, że to skończyłoby karierę każdego polityka na Zachodzie. W Polsce pani Hanna Gronkiewicz-Waltz cišgle funkcjonuje, jest pełnoprawnym uczestnikiem debaty publicznej, cišgle jest wiceprezesem Platformy Obywatelskiej, cišgle jest - przede wszystkim - prezydentem Warszawy - mówił w RMF FM Œpiewak.

Jego zdaniem Gronkiewicz-Waltz powinna oddać 2 miliony złotych, "które zarobiła na reprywatyzacji". - Wzbogacać się na krzywdzie Żydów w czasie II wojny œwiatowej, w Warszawie tak zniszczonej przez wojnę, gdzie 1/3 obywateli tego miasta zginęła w czasie Holokaustu, jest czymœ naprawdę nieprawdopodobnym - stwierdził działacz.

Według Œpiewaka prezydent Warszawy powinna odpowiadać za reprywatyzację nie tylko politycznie, ale i w sšdzie. - To chyba jest oczywiste, że powinny być postawione zarzuty prokuratorskie za niedopełnienie obowišzków i za narażenie miasta na gigantyczne straty. Nie może być w demokratycznym państwie prawa takiej sytuacji, że można oddać sobie nielegalnie kilkaset nieruchomoœci wartych miliardy złotych, skazać na cierpienie i krzywdę tysišce warszawskich Bogu ducha winnych rodzin, i nie ponosi się za to żadnej kary - powiedział.

Podkreœlił, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie może się zasłaniać niewiedzš ws. nieprawidłowoœci przy reprywatyzacji. - Od 2007 roku musiała sobie zdawać sprawę, chociażby z historii własnej rodziny, że reprywatyzacja w Warszawie jest pełna niesprawiedliwoœci, pełna przestępstw i pełna nielegalnych zachowań. Reprywatyzacja w Warszawie nie tylko naruszała podstawowe zasady praworzšdnoœci, ale również prawa człowieka - mówił Œpiewak.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL