Zandberg: Stolicę podnieśli z gruzów jej mieszkańcy, a nie właściciele roszczeń

- Na miejscu amerykańskich polityków byłbym ostrożniejszy w szermowaniu historią. Powojenny porządek prawny wyglądałby z pewnością inaczej, gdyby Amerykanie nie sprzedali Polski Stalinowi w Jałcie - zwraca uwagę Adrian Zandberg, komentując apel członków amerykańskiego Senatu do premiera Mateusza Morawieckiego o niedyskryminowanie polskich Żydów i ich potomków w szykowanej w ministerstwie sprawiedliwości ustawie reprywatyzacyjnej.

Aktualizacja: 27.03.2018 14:58 Publikacja: 27.03.2018 14:41

Adrian Zandberg

Adrian Zandberg

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Rutkowski

Aż 59 senatorów, w tym tak ważnych jak Mario Rubio i John McCain, podpisało list w tej sprawie do szefa polskiego rządu. Są tam zarówno reprezentanci Demokratów jak i Republikanów.

Dowiedz się więcej » Ameryka domaga się zmiany ustawy reprywatyzacyjnej

Polska, ich zdaniem, pozostała już ostatnim znaczącym krajem Europy, który nie przeprowadził ustaw reprywatyzacyjnych rekompensujących utratę własności w czasie Drugiej Wojny Światowej nielicznym jeszcze żyjącym Żydom, którzy przetrwali Zagładę, oraz ich potomkom. W ten sposób, podkreślają amerykańscy senatorowie, Polska łamie zobowiązania podjęte wraz z 45 innymi krajami w deklaracji z Terezina z 2009 r.

- Amerykanie piszą, że udział w zachodniej wspólnocie nakłada na Polskę obowiązki. Przywołują tragiczne piętno, które odcisnęła na naszych ziemiach druga wojna światowa. Na miejscu amerykańskich polityków byłbym ostrożniejszy w szermowaniu historią - skomentował na swoim koncie na Facebooku Adrian Zandberg.

- Powojenny porządek prawny wyglądałby z pewnością inaczej, gdyby Amerykanie nie sprzedali Polski Stalinowi w Jałcie. Nie da się cofnąć zegara historii. I nie ma powodu, by cofać go tylko dla wąskiej grupy byłych właścicieli, kosztem reszty społeczeństwa - dodał polityk partii Razem.

Jego zdaniem Polska powinna jak najszybciej przyjąć ustawę o wygaszeniu roszczeń reprywatyzacyjnych. - Amerykanie w jednym mają rację: ustawa nie powinna nikogo dyskryminować. Byli właściciele powinni otrzymać symboliczne, równie skromne odszkodowania. Polska nigdy nie zobowiązała się do oddawania kamienic w naturze ani do wypłacania pieniędzy za nieistniejące majątki. Mamy prawo rozwiązać problem roszczeń i powinniśmy to niezwłocznie uczynić - ocenił Zandberg.

- Morawiecki dużo mówi o podmiotowości. Podmiotowość to nie wygrażanie argentyńskim dziennikarzom, że się ich aresztuje za głupawy artykuł, tylko zdecydowane działanie w sprawach istotnych. Takich jak reprywatyzacja - podkreśla polityk, apelując do rządu o determinację w tej sprawie. - Po drugiej wojnie światowej Warszawy właściwie nie było. Stolicę podnieśli z gruzów jej mieszkańcy, a nie właściciele roszczeń - zwraca uwagę Zandberg.

Aż 59 senatorów, w tym tak ważnych jak Mario Rubio i John McCain, podpisało list w tej sprawie do szefa polskiego rządu. Są tam zarówno reprezentanci Demokratów jak i Republikanów.

Dowiedz się więcej » Ameryka domaga się zmiany ustawy reprywatyzacyjnej

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Co z Ukraińcami w wieku poborowym, którzy przebywają w Polsce? Stanowisko MON
Polityka
Sejm podjął decyzję w sprawie języka śląskiego
Polityka
Andrzej Szejna: Prawo weta w UE? Nie ma zgody na całkowitą rezygnację
Polityka
PiS chce odwołania minister środowiska. "Każda decyzja to chaos i niekompetencja"
Polityka
Minister zdrowia podjęła decyzję dotyczącą wyborów na WUM