Ranking wydziałów prawa - metodologia

Wydziały mogły zdobyć maksymalnie 45 punktów. Najlepszy uzyskał 37,2, czyli 72 proc. z możliwych.

Publikacja: 13.06.2016 10:01

W V edycji rankingu „Rzeczpospolitej" liczą się trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. Każdej z nich przyporządkowaliśmy odpowiednio 14, 17 i 14 punktów. Wagi między poszczególnymi kategoriami są rozłożone odpowiednio: 31, 38 i 31 proc. W tej edycji rankingu wprowadziliśmy jednak pewne zmiany, choć tak jak w poprzednich latach najwyżej punktujemy jakość kształcenia i zdawalność na aplikacje.

Po pierwsze, oddzielnie podajemy wyniki uczelni publicznych i niepublicznych.

Po drugie, zmieniliśmy zasady punktowania klinik prawa. W porozumieniu z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych najwyżej punktujemy te kliniki, w których na jednego opiekuna przypada najmniejsza liczba studentów. Fundacja, która sprawuje merytoryczny nadzór nad klinikami, przekonała nas bowiem, że liczba spraw nie musi przekładać się na poziom pracy kliniki – czasami jedna trudna sprawa nauczy więcej niż 100 prostych.

Z kolei w kategorii konkurencyjność nie wzięliśmy pod uwagę projektów sfinansowanych bezpośrednio przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Punktowaliśmy tylko te pozyskane od innych podmiotów.

W tym roku nieco inaczej oceniamy też szkoły prawa obcego. Oddzielnie punktujemy szkoły wydające certyfikaty, a oddzielnie – dyplomy lub akredytowane.

W kategorii mobilność pracowników braliśmy pod uwagę tylko program Erasmus Plus. Zrezygnowaliśmy zaś z punktowania publikacji w języku obcym, bo to w tej chwili standard na wszystkich wydziałach.

Kategoria: Potencjał naukowy

Maksymalnie 14 punktów można zdobyć za:

1. Ocenę parametryczną (maksymalnie 4 punkty)

Po raz pierwszy w 2013 r. minister nauki i szkolnictwa wyższego dokonał oceny osiągnięć naukowych wydziałów w skali od A+ do C. Punktujemy wynik oceny ostatecznej (nie kategorię naukową) po uwzględnieniu odwołań.

2. Rozwój kadry (maksymalnie 3 punkty)

Wskaźnik: liczba pracowników, którzy otrzymali tytuł profesora i stopień doktora habilitowanego oraz obronionych doktoratów pracowników uczelni i studentów studiów doktoranckich w 2015 r. do liczby pracowników, dla których wydział jest podstawowym miejscem pracy.

3. Uprawnienia habilitacyjne (maksymalnie 3 punkty)

Prawo do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

4. Uprawnienia doktorskie (maksymalnie 1 punkt)

Prawo do nadawania stopnia doktora.

5. Konkurencyjność (maksymalnie 3 punkty)

Mierzymy ją liczbą grantów zakończonych w 2015 r. przez wydział, w przeliczeniu na jednego pracownika.

Kategoria: jakość kształcenia

Maksymalnie można otrzymać 17 punktów za:

1. Zdawalność na aplikacje prawnicze (maksymalnie 9 punktów)

Co roku Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje analizę absolwentów przystępujących do egzaminów na aplikacje (adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą). Wylicza w niej odsetek osób, które ukończyły studia prawnicze w danym roku, uzyskujących wynik pozytywny z danej uczelni w stosunku do liczby przystępujących z tej uczelni.

2. Dostępność kadry naukowej (maksymalnie 3 punkty)

Mierzona liczbą wszystkich studentów, czyli zarówno stacjonarnych, jak i niestacjonarnych, przypadających na pracowników wydziału wykładających na kierunku prawo z tytułem profesora oraz stopniami doktora habilitowanego i doktora.

3. Praktyka zawodowa (maksymalnie 2 punkty)

Możliwość sprawdzenia się przy prowadzeniu spraw osób zgłaszających się do Kliniki Prawa liczona liczbą studentów przypadających na jednego opiekuna.

4. Ocena wyróżniająca PKA (maksymalnie 1 punkt)

Punkt przyznajemy wydziałowi, który aktualnie posiada wyróżniającą ocenę PKA. Większość kierunków prawa otrzymuje ocenę pozytywną, a zatem uznajemy, że jest to norma, dlatego za nią nie przyznajemy punktów.

5. Wykładowcy zawodowcy (maksymalnie 2 punkty)

Punktujemy udział kadry z tytułem zawodowym adwokata, radcy prawnego, prokuratora, sędziego, komornika, notariusza, doradcy podatkowego, rzecznika patentowego wśród zatrudnionych.

Kategoria: współpraca z zagranicą

Maksymalnie można otrzymać 14 punktów za:

1. Mobilność studentów (maksymalnie 4 punkty)

Liczymy odsetek studentów studiów stacjonarnych, którzy w roku akademickim 2015/2016 wyjechali na stypendium zagraniczne w ramach programu Erasmus Plus.

2. Mobilność kadry (maksymalnie 4 punkty)

Wskaźnik: liczba wyjazdów zagranicznych pracowników z programu Erasmus Plus przypadających na jednego pracownika zatrudnionego na wydziale, który jest jego podstawowym miejscem pracy

3. Wielojęzyczność (maksymalnie 3 pkt)

Liczymy, ile przedmiotów w języku obcym uruchomił wydział w roku akademickim 2015/2016 (maks. 1 pkt), czy istnieje obowiązek zaliczenia (egzamin/zaliczenie) przedmiotu w języku obcym (1 pkt) lub zaliczenia języka obcego prawniczego (1 pkt)

5. Szkoły prawa obcego (maksymalnie 3 pkt)

Za prowadzenie szkoły wydającej dyplom zagranicznej uczelni lub posiadającej akredytację przyznaliśmy 1,5 pkt. Za szkoły wydające certyfikat wspólnie z uczelnią czy instytucją zagraniczną – 1 pkt, a za prowadzenie szkoły bez sformalizowanej współpracy z zagranicznym partnerem – 0,5 pkt.

W V edycji rankingu „Rzeczpospolitej" liczą się trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. Każdej z nich przyporządkowaliśmy odpowiednio 14, 17 i 14 punktów. Wagi między poszczególnymi kategoriami są rozłożone odpowiednio: 31, 38 i 31 proc. W tej edycji rankingu wprowadziliśmy jednak pewne zmiany, choć tak jak w poprzednich latach najwyżej punktujemy jakość kształcenia i zdawalność na aplikacje.

Po pierwsze, oddzielnie podajemy wyniki uczelni publicznych i niepublicznych.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego