Rankingi

Ranking Wydziałów Prawa 2017 najlepsi dziekani

Zobacz: Ranking Wydziałów Prawa 2017

Rz: Czy pani absolwenci zarabiają więcej niż ci z uczelni publicznych, szybciej robią karierę?

Monika Całkiewicz, dyrektor Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego: Byłabym nieszczera, gdybym powiedziała, że wszyscy nasi absolwenci doskonale radzą sobie na rynku pracy, który przecież nie jest łatwy. Ci, którzy już w czasie studiów wyróżniali się wiedzą, inteligencją, od początku mądrze inwestowali w edukację, dzisiaj są młodymi, ale już rozpoznawalnymi radcami prawnymi lub adwokatami. Niektórzy absolwenci postawili na prowadzenie własnego biznesu i część z nich osiągnęła sukces, nawet opanowując rynki zagraniczne. To nie dziwi, bo jesteśmy uczelnią kojarzoną z nauczaniem zarządzania i przedsiębiorczości. Jeszcze inni zdobywają czytelników, pisząc powieści kryminalne – naszym absolwentem jest Remigiusz Mróz, autor poczytnych kryminałów. Nie chcę wypowiadać się na temat zarobków. Są to dane wrażliwe i wielu absolwentów nie chce ich podawać, i my to szanujemy.

Czy obecni studenci wymagają innych metod nauki?

Współcześni studenci to zupełnie inne pokolenie niż to, do którego należę. Doskonale wyszukują informacje, ale nie zawsze potrafią je wykorzystać, logicznie ze sobą połączyć. Łatwo ich znudzić. Te cechy powodują, że wymagają od nas innych metod dydaktycznych niż te, które jeszcze niedawno królowały na uczelniach prawniczych. Studenci nie chcą słuchać wykładów ex catedra. Chcą, aby włączać ich aktywnie w rozwiązywanie problemów, pokazywać, jak w praktyce rozstrzygać zagadnienia prawne, czyli jak prawo stosować. Chcą też wykorzystywać najnowsze osiągnięcia techniczne w dydaktyce.

Wprowadzili państwo grę z wykorzystaniem gogli VR? O co w niej chodzi?

VR to gra edukacyjna dla przyszłych prawników. Dzięki specjalnym goglom studenci przeprowadzają oględziny miejsca przestępstwa. To pierwszy taki projekt na studiach prawniczych w Polsce. Student ma się poczuć, jakby uczestniczył w prawdziwych oględzinach. Może korzystać z wirtualnej walizki oględzinowej, aby zabezpieczać ślady i dowody. Jeśli zrobi to w nieprawidłowy sposób, być może nie uda mu się ustalić, kto był sprawcą przestępstwa. Na razie mamy do dyspozycji dwa pomieszczenia, ale to początek. Projekt będzie rozwijany.

Czy prawo karne jest potrzebne przyszłym prezesom i prawnikom spółek?

Oczywiście. W Akademii prowadzimy na studiach prawniczych specjalność prawo gospodarcze. Zajęcia prowadzone są w bardzo małej grupie (kilkanaście osób) wyłącznie w formie ćwiczeń i konwersatoriów. Każdy ze studentów korzysta z indywidualnej opieki tutorów. W programie tej specjalności mamy przedmioty karnistyczne, jednak w znacznej mierze nakierowane na problemy dotyczące prawa karnego gospodarczego. A znajomość tego ostatniego przydaje się z pewnością prezesom spółek czy prawnikom obsługującym podmioty gospodarcze.  

—rozmawiała Jolanta Ojczyk

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL