Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rankingi

Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2017 - wyniki

Dentons, SKS, DZP zatrudniajš w sumie 321 prawników z uprawnieniami.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI RANKINGU KANCELARII PRAWNICZYCH 2017

Robert Gawałkiewicz (SKS), Arkadiusz Krasnodębski (Dentons), Józef Palinka (DZP), Małgorzata Chruœciak (CMS), Piotr Łysek ( Gremi Media S.A.)
Borys

Dentons został liderem. Deloitte Legal na miejscu pištym zdeklasował Greenberg Traurig. Wrocławska kancelaria A. Łebek i Wspólnicy w pierwszej dziesištce.

Po raz 15. kancelarie rywalizowały w dwóch kategoriach wielkoœciowych: liczba prawników z uprawnieniami oraz liczba prawników ogółem. Do rankingu zgłosiło się 297 zespołów, z czego aż 122 to kancelarie z Mazowsza.

W obu kategoriach kancelaria Dentons daleko w tyle zostawia konkurentów. W warszawskim biurze tej globalnej firmy prawniczej pracuje 200 prawników, a 140 z nich to adwokaci i radcowie.

– Nie popadamy w hurraoptymizm, robimy swoje każdego dnia, ponieważ mamy œwiadomoœć, że najważniejsi sš i będš nasi ludzie i nasi klienci. Stale się rozwijamy i inwestujemy w nowe przedsięwzięcia. W 2016 powstał zespół European Strategic Investments (współzarzšdzany z Warszawy), którego zadaniem jest wspierać kontakty klientów europejskich z inwestorami z krajów Azji Południowo-Wschodniej. Otworzyliœmy też w Warszawie centrum usług wspólnych pod nazwš Dentons Business Services Europe, które jest elementem usprawniania naszej działalnoœci operacyjnej – komentuje mec. Arkadiusz Krasnodębski, partner zarzšdzajšcy biurem Dentons w Polsce.

Dentons – 200 prawników, w tym 140 adwokatów i radców – gigant wœród kancelarii prawniczych w Polsce.
Fotorzepa

Ostra rywalizacja o kolejne miejsca na podium. Drugie zajęła kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, ale tylko pod względem liczby prawników z uprawnieniami. SKS zatrudnia ich 94. Domański Zakrzewski Palinka ma o siedmiu mniej, za to wygrywa większym zespołem prawników ogółem (148 osób) w drugiej kategorii wielkoœciowej. Ze 134-osobowym składem SKS musiała ustšpić miejsca nie tylko DZP, ale także trzeciej co do wielkoœci kancelarii CMS. Ta ostatnia trafiła na podium z nieco gorszym wynikiem niż w 2016 r. (była wtedy druga). Zespół CMS zmniejszył się bowiem o dwóch prawników. Teraz jest ich w sumie 143, z tego 86 osób to adwokaci i radcowie.

O tak dużych zespołach mogš na razie pomarzyć inne kancelarie z pierwszej dziesištki. Choć akurat Deloitte Legal może cieszyć się spektakularnym awansem z miejsca 13 na 5. w liczbie prawników z uprawnieniami. Kancelaria przez rok zatrudniła 31 prawników, w tym 20 adwokatów i radców. To najwięcej spoœród wszystkich zespołów. Greenberg Traurig, która powiększyła się o jednego prawnika z uprawnieniami, musiała ustšpić Deloitte miejsca i zadowolić się 6. pozycjš.

Sołtysiński Kawecki & Szlęzak wicelider pod względem liczby prawników z uprawnieniami.
Fotorzepa

Skok w górę z 10. na 7. zrobiła kancelaria Linklaters, zastępujšc na tej pozycji Clifford Chance. Z 6. miejsca rok temu na 9. spadła natomiast Baker & McKenzie.

Pierwszš dziesištkę zamyka najwyżej notowany zespół spoza Warszawy – kancelaria A. Łebek i Wspólnicy, której zespół powiększył się przez rok o 18 prawników z uprawnieniami, co dało jej awans z ubiegłorocznej poz. 23. Ta kancelaria odszkodowawcza z Wrocławia może mówić o podwójnym sukcesie – dołšczyła w tym roku do największych firm prawniczych w Polsce zatrudniajšcych ponad setkę prawników.

Domański Zakrzewski Palinka – trzecie miejsce w liczbie adwokatów i radców, drugi co do wielkoœci zespół pod względem liczby prawników ogółem.
Fotorzepa

Drugim największym zespołem adwokatów i radców spoza Mazowsza jest krakowska kancelaria T. Studnicki, K. Płeszka, Z. Ćwiškalski, J. Górski. Ma 51 prawników z uprawnieniami, choć ogólna liczba magistrów prawa jest mniejsza niż przed rokiem (poz. 12.). Na poz. 20 znajduje się wrocławska kancelaria Koksztys liczšca ogółem 89 prawników, z czego 42 to adwokaci i radcowie.

Po szeœciu latach do rankingu wróciła Głuchowski Siemištkowski Zwara i Partnerzy – najwyżej notowana kancelaria z Pomorza, liczšca 41 prawników z uprawnieniami (56 ogółem). Nieobecnoœć w rankingu spowodowana była faktem, że jeden ze wspólników kancelarii, mec. Andrzej Zwara, pełnił w ostatnich latach funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.

Z 19. na 23. miejsce spadła największa poznańska kancelaria P.J. Sowisło & Topolewski, która ma o jednego prawnika z uprawnieniami więcej niż przed rokiem.

Nawet w tak trudnym regionie, jak Lubelszczyzna i Podkarpacie działajš kilkudziesięcioosobowe zespoły. Kancelaria Filipek & Kamiński z Lublina przez rok zatrudniła szeœciu adwokatów i radców. Może się pochwalić już 52-osobowym zespołem prawników ogółem.

Do pierwszej setki kancelarii zatrudniajšcych najwięcej prawników z uprawnieniami awansowały w tym roku: Lech Obara i Współpracownicy z Olsztyna, MGS Mšdry, Sznycer, Cwalina-Kowalewska, Sambożuk z Gdańska, Koza – Nessmann – Tajak – Mura z Katowic, a także szeœć firm prawniczych z Warszawy: Œwieca i Wspólnicy, Stolarek & Grabalski, Matczuk Wieczorek i Wspólnicy, Jara Drapała & Partners, Crido Legal J. Ziółek i Wspólnicy oraz Marszałek i Partnerzy.

Prawnicy spoza Mazowsza œmiało konkurujš z tymi w stolicy. Małe kancelarie wspólnie startujš w przetargach i szukajš nisz. Większe firmy prawnicze z Pomorza, Małopolski, Wielkopolski czy Lubelszczyzny otwierajš biura w Warszawie.

Marek Głuchowski z Głuchowski Siemištkowski Zwara i Partnerzy z optymizmem patrzy na rozwój rynku wysokospecjalistycznych usług prawniczych w Polsce.

– Nasza gospodarka wcišż się rozwija, nie ma zastoju, a wœród œrednich i małych przedsiębiorców wzrasta œwiadomoœć i potrzeba pełnej i stałej obsługi prawnej ich biznesów. Widać też duże zainteresowanie zagranicznych podmiotów inwestycjami w polskie firmy. Przycišga je do nas œwietna kadra, coraz lepsza sieć dróg, wysoka kultura pracy. Dlatego jestem przekonany, że cały czas będzie zapotrzebowanie na specjalistów od szeroko pojętego prawa korporacyjnego: fuzji, przejęć czy restrukturyzacji – prognozuje mec. Głuchowski.

***

Szanowani Państwo,

uprzejmie informujemy, że ukazał się już Ranking Kancelarii Prawnych. Pozwalamy sobie przypomnieć, że Ranking dostępny jest wyłšcznie dla prenumeratorów. Aby ułatwić Państwu zakup większej liczby egzemplarzy  przygotowaliœmy dla Państwa specjalnš ofertę. W celu złożenia zamówienia, prosimy o kontakt z Elżbietš Jezierskš, tel. 22 463 04 54, elzbieta.jezierska@rzeczpospolita.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL