Ranking Urzędów Skarbowych 2016: najbardziej efektywne urzędy

Skraca się czas prowadzenia postępowań egzekucyjnych. Jednak dają się zauważyć duże różnice w trafności ocen kontrolerów podatkowych.

Aktualizacja: 23.05.2016 09:09 Publikacja: 23.05.2016 08:06

Ranking Urzędów Skarbowych 2016: najbardziej efektywne urzędy

Foto: 123RF

PEŁNA WERSJA RANKINGU

Najbardziej efektywne urzędy: małe (zatrudniające do 60 pracowników)

Najbardziej efektywne urzędy: średnie (zatrudniające od 61 do 130 pracowników)

Najbardziej efektywne urzędy: duże (zatrudniające powyżej 131 pracowników)

W tej kategorii mierzymy sprawność urzędów w wykrywaniu nieprawidłowości i w egzekwowaniu należnych danin. W tym roku nieco zmieniliśmy kryteria, dodając miernik rozbieżności między ustaleniami kontroli podatkowej a rzeczywiście należnym podatkiem. Usunęliśmy natomiast efektywność finansową kontroli w przeliczeniu na jednego kontrolera (nie do końca odzwierciedlała skuteczność kontroli).

Najwięcej spraw z dłużnikami zakończył I Urząd Skarbowy w Poznaniu – aż 72 tysiące. Z kolei było też 12 małych urzędów, które w 2015 roku w ogóle nie mogły się tym pochwalić. W małych urzędach zdarza się bowiem, że egzekucji w ogóle się nie wszczyna, bo nie ma takiej potrzeby.

O skuteczności w ściąganiu należnych danin świadczy nie tylko liczba załatwionych tytułów egzekucyjnych, ale też czas trwania postępowań egzekucyjnych. Tu najlepszym wynikiem może się pochwalić Urząd Skarbowy w Gostyninie (woj. mazowieckie) – 177 dni. Co ciekawe, ten sam urząd przed rokiem również wykazał najkrótsze egzekucje, ale trwały one średnio 204 dni.

Zresztą poprawa nastąpiła nie tylko w Gostyninie. Rok temu aż 117 urzędów prowadziło egzekucję przez średnio ponad dwa lata. W tym roku dwuletni okres przekroczyły tylko 64 urzędy.

Najgorzej jest w Końskich (woj. świętokrzyskie), gdzie postępowanie egzekucyjne trwa 1117 dni, czyli przeszło trzy lata. Za to ubiegłoroczny outsider, urząd w Nowym Tomyślu (woj. wielkopolskie), skrócił średni czas egzekucji z 1137 dni do 815 dni.

Interesująco wypada skuteczność urzędów mierzona wskaźnikiem rozbieżności między ustaleniami kontroli podatkowych a tym, co rzeczywiście kontrolowany podatnik powinien wpłacić do kasy urzędu. Im mniejsza rozbieżność, tym urząd bardziej efektywny.

Okazuje się jednak, że są spore różnice między urzędami. O ile w mniej więcej połowie wszystkich skala tych rozbieżności nie jest większa niż 5 proc., o tyle w 38 urzędach przekracza 20 proc. Zdarzają się takie (choć nieliczne), gdzie ten wskaźnik przekracza 50 proc. Niechlubnym rekordzistą jest US w Sanoku (małopolskie) z wynikiem ponad 76 proc.

Wspomniany urząd w Gostyninie jest jedynym, który w naszym rankingu obronił swoją zwycięską pozycję sprzed roku. Jednak kilka innych urzędów – mimo zmiany kryteriów efektywności – utrzymało dobre wyniki. W pierwszej dziesiątce wśród urzędów średnich znów znalazły się urzędy w Kłodzku (woj. dolnośląskie) i w Jarosławiu (woj. podkarpackie). Z kolei tegoroczny triumfator wśród dużych urzędów – US w Elblągu – zajął przed rokiem dobrą piątą pozycję, a US Wrocław-Fabryczna awansował z miejsca ósmego na siódme. Wynikami nie rządzi zatem przypadek.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona