PKN Orlen liderem w regionie

Polskie firmy zdecydowanie zdominowały zestawienie największych przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Aktualizacja: 08.09.2017 08:07 Publikacja: 07.09.2017 21:35

Polska ma najwięcej firm wśród liderów regionu

Polska ma najwięcej firm wśród liderów regionu

Foto: Fotorzepa/Piotr Guzik

Firma Coface ogłosiła w Salonie „Rzeczpospolitej" 12. edycję zestawienia 500 największych przedsiębiorstw w regionie. – Co trzecia firma w zestawieniu to polskie przedsiębiorstwo, w czołowej dziesiątce jest ich z kolei aż cztery – mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej".

Polska prowadzi

W zestawieniu znalazło się 168 spółek z naszego kraju. W sumie wypracowały 223,3 mld euro przychodów i 6,5 mld euro zysku netto. Na drugim miejscu są firmy z Węgier z 75,89 mld euro przychodów i 4,9 mld euro zysku netto, a na trzecim z Czech – 71, 87,8 mld euro przychodów i aż 5,7 mld zysku netto.

– Zestawiliśmy największe firmy z 12 krajów regionu według wypracowanych w 2016 r. przychodów. Po raz pierwszy najwięcej przedstawicieli ma branża motoryzacyjna, która pokonała sektor naftowo-chemiczny – komentuje Jarosław Jaworski, prezes Coface.

102 firmy reprezentują sektor motoryzacyjny, rok temu było ich 87. Lista pokazuje również, że choć przemysł motoryzacyjny w Polsce ma się bardzo dobrze, to jednak daleko nam do regionalnych gigantów. Pierwsza z zarejestrowanych w Polsce firm z tej branży – Fiat Chrysler Automotive Poland, zajmuje dopiero miejsce 21.

W ogólnym zestawieniu nasz kraj ma się czym pochwalić. Po raz kolejny liderem jest PKN Orlen. Kolejne pozycje na podium zajmują Skoda Auto oraz MOL. – To był dla nas rekordowy rok: pod względem wypracowanego EBITDA czy poziomu kapitalizacji giełdowej – mówi Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen. – Angażujemy się w kolejne projekty, takie jak elektromobilność. Jesteśmy gotowi na rozwinięcie na dużą skalę sieci stacji do ładowania aut z napędem elektrycznym. Testujemy ich po kilka w Polsce i Niemczech.

Ranking TOP 500 CEE

 

Mniej na paliwa

Branża paliwowo-chemiczna miała w poprzedniej edycji listy 111 przedstawicieli, co dało jej pozycję lidera. W tegorocznej ich liczba spadła do 92. W sumie osiągnęły 127 mld euro przychodu wobec 134 mld euro w roku 2015. Jak podaje Coface, ponad 50 proc. z tych firm zanotowało spadek obrotów w porównaniu z 2015 r. W tym gronie znalazł się lider zestawienia, PKN Orlen. Na przychody największy wpływ miał spadek cen surowców, głównie ropy. – Jednak, co warte podkreślenia, branży udało się znacząco zwiększyć dochodowość działalności: skonsolidowane zyski netto wzrosły prawie siedmiokrotnie, z 684 mln w 2015 r. do 5,3 mld euro w 2016 r. – wyjaśnia Coface.

Czwartą pozycję na liście zajmuje Jeronimo Martins Polska, operator sieci Biedronka. – Mamy w Polsce 2,7 tys. sklepów, plan na ten rok zakłada uruchomienie 100 kolejnych – mówi Wiesław Ciuruś, dyrektor operacyjny Jeronimo Martins Polska. Firma jest w regionie liderem branży handlowej, która w sumie reprezentowana jest przez 76 przedsiębiorstw o łącznych przychodach 92 mld euro (wobec 86 mld euro rok wcześniej). Rosnąca konsumpcja w krajach regionu wskazuje, że perspektywy handlowe są bardzo korzystne.

Kolejne miejsca zajmują: branża energetyczna, reprezentowana przez 54 firmy z 80 mld euro skonsolidowanych przychodów, oraz elektroniczno-telekomunikacyjna: 64 firmy z 64 mld euro przychodu.

Siódmą pozycję w 500 zajmuje PGNiG, a ósmą PGE. – W kolejnej edycji powinniśmy awansować, właśnie przejęliśmy spółkę EDF Polska – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes PGE.

– Polski rynek rośnie, a my chcemy być tego beneficjentem – deklarują wiceprezesi spółki, Magdalena Zegarska oraz Maciej Woźniak.

Nagrodę specjalną za największy skok w zestawieniu odebrała firma CCC. – Rocznie sprzedajemy około 40 mln par butów, jesteśmy obecni w 16 krajach – wylicza Daria Sulgostowska, kierownik komunikacji CCC.

 

Firma Coface ogłosiła w Salonie „Rzeczpospolitej" 12. edycję zestawienia 500 największych przedsiębiorstw w regionie. – Co trzecia firma w zestawieniu to polskie przedsiębiorstwo, w czołowej dziesiątce jest ich z kolei aż cztery – mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej".

Polska prowadzi

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekonomia
Witold M. Orłowski: Słodkie kłamstewka
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekonomia
Spadkobierca może nic nie dostać
Ekonomia
Jan Cipiur: Sztuczna inteligencja ustali ceny
Ekonomia
Polskie sieci mają już dosyć wojny cenowej między Lidlem i Biedronką
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekonomia
Pierwsi nowi prezesi spółek mogą pojawić się szybko