Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Radcowie

#RZECZoPRAWIE - Maciej Ozdowski: jak się zmienia praca prawników przedsiębiorstw

Maciej Ozdowski
rp.pl
Od prawników kancelaryjnych odróżnia nas to, że jesteœmy blisko biznesu, znamy firmę i – co istotne - język biznesu - uważa Maciej Ozdowski, dyrektor Działu Prawnego Colgate Palmolive i wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw.

Goœć programu #RZECZoPRAWIE mówił o pracy prawników przedsiębiorstw oraz głównych różnicach między nimi a prawnikami kancelaryjnymi .

Jak powiedział, różnice te sš coraz mniejsze.

- W obu przypadkach potrzebna jest bardzo dobra znajomoœć prawa z coraz większej liczby dziedzin, umiejętnoœć rozmowy klientem. My jednak musimy być blisko biznesu, znać firmę, procesy biznesowe i – co istotne - język biznesu. To bardzo ważne cechy prawnika przedsiębiorstwa - stwierdził Maciej Ozdowski.

Na pytanie, co prawnicy przedsiębiorstw robiš sami, a co zlecajš kancelariom prawnym, goœć programu odpowiedział, że sprawy dotyczšce strategii, bliskie biznesowi obsługuje prawnik in house, bo biznesmenom lepiej pracuje się z osobami, które znajš. Na zewnštrz zleca się natomiast rzeczy powtarzalne, procesy sšdowe i sprawy trudne , wymagajšce dużego zespołu specjalistów.

Zdaniem Macieja Ozdowskiego coraz bardziej popularnš i polecanš œcieżkš kariery dla prawnika przedsiębiorstwa, jest wejœcie zarzšdu firmy.

- To daje prawo głosu przy podejmowaniu decyzji i szansę, by spojrzenie prawne brało w firmie górę – mówił M. Ozdowski.

Co czeka prawników przedsiębiorstw w przyszłoœci? Zdaniem Macieja Ozdowskiego jeszcze większe uproszczenie ich działania.

- Uczono nas, że sporzšdzajšc opinię prawnš mamy doradzać, a nie podejmować decyzje. To się zmieniło. Wymaga się od nas podjęcia decyzji, wyboru najlepszego rozwišzania, najlepszej drogi. Zmiany będš dotyczyć także podejœcia do wykorzystywania nowych technologii. Prawnicy będš musieli się do nich przyzwyczaić. Opinia prawna wydawana poprzez maila czy sms-a, poprzez wideokonferencje z udziałem ludzi z wielu krajów. Przed korporacyjnš kamerš trzeba przedstawiać poglšd prawny, a czasem również podejmować decyzje prawne.  Tak się teraz pracuje  – mówił Maciej Ozdowski.

Maciej Ozdowski  w #RZECZoPRAWIE:

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL