#RZECZoPRAWIE - Maciej Bobrowicz o kongresie prawników polskich: nie bronimy przywilejów

Byłbym szczęśliwy, gdyby udało się przekonać Polaków, że obrona niezawisłości i niezależności sądów leży w ich interesie - powiedział w #RZECZoPRAWIE Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Aktualizacja: 24.04.2017 15:03 Publikacja: 24.04.2017 13:59

Maciej Bobrowicz

Maciej Bobrowicz

Foto: 123RF

Po ten kongres? – zapytał gościa programu #RZECZoPRAWIE red. Tomasz Pietryga.

- Z jednej strony jest to na pewno protest przeciwko temu, żeby sędziowie z nadania partii politycznej byli sędziami dyspozycyjnymi. Bo przecież po reformie to partia będzie wskazywała sędziów - przyznał Maciej Bobrowicz.

Jak do tego doszło, że organizacje trzech zawodów prawniczych połączyły siły i zorganizowały kongres?

- Pomysł wspólnego forum sędziów, adwokatów i radców krążył już od wielu lat, teraz, pod wpływem chwili, uległ wyklarowaniu. Jesteśmy w sytuacji bez wyjścia , zostaliśmy postawieni pod ścianą, nie mamy gdzie się wycofać.

W przeszłości faktycznie się różniliśmy z adwokatami, ale połączyło nas dobro wymiaru sprawiedliwości. Chodzi nam o pewność, że mamy do czynienia z niezawisłym, niezależnym sądem i sędzią. Że obywatel będzie miał gwarancję sądu, w którym sędzia kieruje się prawem i sumieniem, a nie dyspozycjami politycznymi.

Kongres nie ogranicza się jednak wyłącznie do protestu. Do dyskusji na temat kształtu wymiaru sprawiedliwości zaprosiliśmy tych, którzy prawo tworzą: prezydenta, ministra sprawiedliwości, marszałków Sejmu i Senatu. Mamy propozycje zmian. Kongres zapewne upubliczni je w formie uchwały.

W 2015 roku minister sprawiedliwości zlikwidował komisje kodyfikacyjne prawa cywilnego i karnego. Prawo tworzone jest obecnie zza biurka. Pomysł polega na tym, by powstała społeczna komisja kodyfikacyjna, nie tylko z udziałem teoretyków prawa, ale i praktyków. Może będą mieli pomysły, by zmienić prawo tak, aby procesy były szybsze i przyjazne dla obywatela.

Dziś praktycy, czyli np. radcowie prawni nie mają możliwości nie tylko wypowiadania się na temat planowanych zmian, ale nawet zapoznania się z projektami. Nie dostajemy ich. W przeszłości mogliśmy konsultować projekty. To, czy nasze uwagi były ostatecznie uwzględniane, to inna sprawa, ale przynajmniej był dialog. Dziś nie istnieje dyskusja miedzy tymi, którzy prawo tworzą a tymi, którzy je stosują.

Jednak sprawą najważniejszą jest zachowanie niezawisłości, niezależności sądów. Jednym z trzech tematów będzie też dostęp obywatela do wymiaru sprawiedliwości. Byłbym zadowolony, gdyby udało się przekonać Polaków, że nie chodzi o obronę przywilejów, że obrona niezależności i niezawisłości leży w jego interesie. Zmiana budynków, tablic, czy prezesów sądów w Polsce nie przyspieszy postępowań sądowych - mówił prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

#RZECZoPRAWIE: Maciej Bobrowicz - Kongres Sędziów Polskich

Po ten kongres? – zapytał gościa programu #RZECZoPRAWIE red. Tomasz Pietryga.

- Z jednej strony jest to na pewno protest przeciwko temu, żeby sędziowie z nadania partii politycznej byli sędziami dyspozycyjnymi. Bo przecież po reformie to partia będzie wskazywała sędziów - przyznał Maciej Bobrowicz.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona