Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Radcowie

#RZECZoPRAWIE - Maciej Bobrowicz o kongresie prawników polskich: nie bronimy przywilejów

Maciej Bobrowicz
123RF
Byłbym szczęœliwy, gdyby udało się przekonać Polaków, że obrona niezawisłoœci i niezależnoœci sšdów leży w ich interesie - powiedział w #RZECZoPRAWIE Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Po ten kongres? – zapytał goœcia programu #RZECZoPRAWIE red. Tomasz Pietryga.

- Z jednej strony jest to na pewno protest przeciwko temu, żeby sędziowie z nadania partii politycznej byli sędziami dyspozycyjnymi. Bo przecież po reformie to partia będzie wskazywała sędziów - przyznał Maciej Bobrowicz.

Jak do tego doszło, że organizacje trzech zawodów prawniczych połšczyły siły i zorganizowały kongres?

- Pomysł wspólnego forum sędziów, adwokatów i radców kršżył już od wielu lat, teraz, pod wpływem chwili, uległ wyklarowaniu. Jesteœmy w sytuacji bez wyjœcia , zostaliœmy postawieni pod œcianš, nie mamy gdzie się wycofać.

W przeszłoœci faktycznie się różniliœmy z adwokatami, ale połšczyło nas dobro wymiaru sprawiedliwoœci. Chodzi nam o pewnoœć, że mamy do czynienia z niezawisłym, niezależnym sšdem i sędziš. Że obywatel będzie miał gwarancję sšdu, w którym sędzia kieruje się prawem i sumieniem, a nie dyspozycjami politycznymi.

Kongres nie ogranicza się jednak wyłšcznie do protestu. Do dyskusji na temat kształtu wymiaru sprawiedliwoœci zaprosiliœmy tych, którzy prawo tworzš: prezydenta, ministra sprawiedliwoœci, marszałków Sejmu i Senatu. Mamy propozycje zmian. Kongres zapewne upubliczni je w formie uchwały.

W 2015 roku minister sprawiedliwoœci zlikwidował komisje kodyfikacyjne prawa cywilnego i karnego. Prawo tworzone jest obecnie zza biurka. Pomysł polega na tym, by powstała społeczna komisja kodyfikacyjna, nie tylko z udziałem teoretyków prawa, ale i praktyków. Może będš mieli pomysły, by zmienić prawo tak, aby procesy były szybsze i przyjazne dla obywatela.

Dziœ praktycy, czyli np. radcowie prawni nie majš możliwoœci nie tylko wypowiadania się na temat planowanych zmian, ale nawet zapoznania się z projektami. Nie dostajemy ich. W przeszłoœci mogliœmy konsultować projekty. To, czy nasze uwagi były ostatecznie uwzględniane, to inna sprawa, ale przynajmniej był dialog. Dziœ nie istnieje dyskusja miedzy tymi, którzy prawo tworzš a tymi, którzy je stosujš.

Jednak sprawš najważniejszš jest zachowanie niezawisłoœci, niezależnoœci sšdów. Jednym z trzech tematów będzie też dostęp obywatela do wymiaru sprawiedliwoœci. Byłbym zadowolony, gdyby udało się przekonać Polaków, że nie chodzi o obronę przywilejów, że obrona niezależnoœci i niezawisłoœci leży w jego interesie. Zmiana budynków, tablic, czy prezesów sšdów w Polsce nie przyspieszy postępowań sšdowych - mówił prezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

#RZECZoPRAWIE: Maciej Bobrowicz - Kongres Sędziów Polskich

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL