Wycena kontraktów budowlanych i innych długoterminowych umów o podobnym charakterze

Jednostki, które realizują kontrakty budowlane i inne umowy o podobnym charakterze, których realizacja trwa dłużej niż pół roku, są zobowiązane do ich wyceny na dzień bilansowy.

Aktualizacja: 02.09.2021 09:11 Publikacja: 22.03.2017 05:40

Foto: 123RF

Obowiązek wyceny kontraktów długoterminowych zgodnie z polskimi standardami rachunkowości wynika wprost z ustawy o rachunkowości (dalej: uor).

Konieczność wyceny tego typu kontraktów jest konsekwencją jednej z nadrzędnych zasad funkcjonujących we wszystkich systemach rachunkowych – zasady współmierności kosztów i przychodów. Artykuł 6 uor wyraźnie wskazuje, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty, natomiast koszty i przychody dotyczące przyszłych okresów będą zaliczone do aktywów lub pasywów.

Chodzi o współmierność

Kontrakty długoterminowe często są realizowane w ciągu kilku okresów sprawozdawczych, a przychody uzyskiwane dopiero po wykonaniu prac. Na bieżąco ponoszone są natomiast koszty, co powoduje brak współmierności kosztów i przychodów.

Szczegółowe regulacje dotyczące kontraktów, które należy wyceniać, oraz metod wyceny znalazły się w art. 34a uor.

Zgodnie z tym przepisem, przychody z wykonania niezakończonej usługi, w tym budowlanej, objętej umową, o okresie realizacji dłuższym niż sześć miesięcy, wykonanej na dzień bilansowy w istotnym stopniu, należy ustalić na ten dzień proporcjonalnie do stopnia zaawansowania usługi, jeżeli stopień ten, jak również przewidywane całkowite koszty wykonania usługi za cały czas jej realizacji, można ustalić w sposób wiarygodny.

Mamy tu do czynienia z tzw. metodą procentową wyceny przychodów z kontraktu, która obowiązuje również w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej (dalej: MSSF). Jej przeciwieństwem jest metoda zakończonego kontraktu, zgodnie z którą przychody i koszty należy ujmować, gdy umowa zostanie zrealizowana i będą dokładnie znane jej skutki finansowe. Metoda zakończonego kontraktu obowiązuje przykładowo w znanym z nadrzędności zasady ostrożności niemieckim systemie rachunkowości.

Przytaczany artykuł zawiera wskazówki dotyczące ustalenia przychodów z wykonania niezakończonej usługi. Wskazuje również, co robić, jeśli nie możemy w sposób wiarygodny ustalić kosztów wykonania niezakończonej usługi i stopnia jej zaawansowania.

Szczegółowe wytyczne

Ze względu na to, że regulacje w ustawie okazały się zbyt ogólne i jednostki miały problem z prawidłową wyceną przychodów z kontraktów długoterminowych, Komitet Standardów Rachunkowości postanowił szczegółowo opisać zasady wyceny kontraktów w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane" (dalej: KSR nr 3).

Standard ten odnosi się wprawdzie do niezakończonych umów na usługi budowlane, jednak wskazuje, że zawarte w nim zasady można stosować również do innych podobnych umów, np. do ustalania przychodów i kosztów z długoterminowych umów o usługi informatyczne (oprogramowanie), projektowe, geologiczne, naukowo-badawcze.

Uwaga! KSR nr 3 wyraźnie wyłącza spod swojej regulacji usługi budowlane wykonywane przez deweloperów we własnym zakresie, co jest podejściem słusznym, spójnym z MSSF.

Ustawa o rachunkowości mówi wyraźnie o umowach trwających powyżej sześciu miesięcy, jednak standard rekomenduje, w celu zachowania spójności postępowania, stosowanie jego zapisów do wszystkich umów na usługę budowlaną, również tych krótszych.

Proporcjonalnie do stopnia zaawansowania

Przytaczany artykuł 34a uor wskazuje w sposób ogólny metodę ustalenia przychodów z wykonania niezakończonej usługi na dzień bilansowy stanowiąc, że przychody te ustala się proporcjonalnie do stopnia zaawansowania tej usługi po odliczeniu przychodów, które już wpłynęły na wynik finansowy w poprzednich okresach sprawozdawczych. Z regulacji tej wynika również, w jaki sposób należy wspomniany stopień zaawansowania ustalić.

Stopień zaawansowania usługi można mierzyć różnie, w zależności od przyjętej przez wyceniającego metody:

- udziałem kosztów poniesionych od dnia zawarcia umowy do dnia ustalenia przychodu w całkowitych kosztach wykonania usługi,

- liczbą przepracowanych godzin bezpośrednich wykonania usługi,

- na podstawie obmiaru wykonanych prac.

Nie jest to katalog zamknięty, gdyż można zastosować również inną metodę, jeśli pozwoli ona w sposób wiarygodny ustalić stopień zaawansowania usług.

KSR nr 3 szczegółowo opisuje dwie podstawowe metody pomiaru stopnia zaawansowania: metodę obmiaru wykonanych prac i metodę kosztową.

- Metoda obmiaru wykonanych prac

Polega ona na technicznym pomiarze prac wykonanych od rozpoczęcia realizacji umowy do dnia bilansowego. Stopień wykonania prac można wyrazić w jednostkach naturalnych, przy pomocy odpowiednich cen lub w procencie ceny umownej całości prac lub jej etapów.

Pomiary te przeprowadzają specjaliści wewnętrzni jednostki lub zewnętrzni, posiadający odpowiednią wiedzę techniczną, stosowną do rodzaju realizowanych robót budowlanych oraz dysponujący odpowiednimi informacjami o cenach.

- Metoda kosztowa

Polega ona na określeniu na dzień bilansowy stopnia zaawansowania prac w takim procencie, jaki stanowi udział poniesionych od dnia rozpoczęcia umowy do dnia bilansowego kosztów umowy w całkowitej kwocie kosztów wykonania umowy obejmującej koszty już poniesione oraz wynikające z aktualnego budżetu koszty wymagające jeszcze poniesienia dla pełnego wykonania kontraktu.

Warunkiem koniecznym stosowania metody kosztowej jest funkcjonowanie w jednostce realizującej kontakty odpowiedniego systemu rachunkowości zarządczej, gdyż metoda ta wymaga posiadania wiarygodnych i aktualnych danych o kosztach już poniesionych na realizację zadań oraz tych, które będą niezbędne, aby umowę zakończyć, wliczając w to przewidywane koszty napraw gwarancyjnych.

Ustalenie ceny

Cena za usługę zgodnie z umową może być ustalona w różny sposób. Determinuje on metodę ustalenia przychodu.

Ustawa o rachunkowości mówi o dwóch sposobach ustalania ceny w wysokości:

- kosztów powiększonych o narzut zysku (tzw. koszt plus),

- ryczałtu.

W przypadku stosowania metody koszt plus, przychód ustala się bardzo prosto, powiększając poniesione koszty o narzut zysku.

Jeśli przychód określony jest ryczałtowo, to przed jednostką stoi dużo większe wyzwanie. Niezwykle ważne jest prawidłowe ustalenie stopnia zaawansowania usługi, gdyż przychód ustalany jest proporcjonalnie do wiarygodnie ustalonego stopnia zaawansowania. Kryterium wiarygodności musi być w tym przypadku spełnione, aby móc wycenić przychód.

Ustawa wyraźnie wskazuje, co robić, jeśli nie możemy w sposób wiarygodny ustalić na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego stopnia zaawansowania niezakończonej usługi, albo całkowitego kosztu jej wykonania. W takim przypadku przychód ustalany jest w wysokości poniesionych w danym okresie sprawozdawczym kosztów, nie wyższych jednak od kosztów, których pokrycie w przyszłości przez zlecającego usługę jest prawdopodobne. Jest to tak zwana metoda zerowa, gdyż wynik pokazany w sprawozdaniu finansowym z tytułu kontraktu w toku wyniesie zero.

Co się składa na koszty

Ustawa nie zawiera regulacji odnośnie do kosztów wykonania usługi budowlanej, które można uwzględnić przy ustalaniu stopnia zaawansowania usługi, a tym samym przy wycenie przychodów metodą procentową.

Szczegółowe zasady ujęcia kosztów znalazły się w KSR nr 3.

Koszty umów budowlanych ujmuje się oddzielnie dla każdej umowy począwszy od dnia, w którym umowa została podpisana, albo od dnia, w którym uzyskano pewność, że umowa zostanie zawarta.

Koszty umowy obejmują:

a) bezpośrednie koszty wytworzenia dotyczące określonej umowy,

b) uzasadnioną część pośrednich kosztów wytworzenia związanych z działalnością wynikającą z umowy, zgodnie z definicją tych kosztów zawartą w art. 28 ust. 3 uor,

c) inne koszty wykonania umowy, które zgodnie z warunkami umowy pokrywa zamawiający.

Do kosztów zaliczamy również szacunkowe koszty fazy posprzedażnej, takie jak rezerwa na koszty robót poprawkowych, gwarancyjnych i rękojmi.

Natomiast do kosztów stanowiących podstawę kalkulacji przychodu z umowy na usługę budowlaną nie zalicza się:

- kosztów ogólnych, których zwrot nie jest przewidziany,

- kosztów sprzedaży, promocji, marketingu,

- kosztów prac badawczych i rozwojowych, których zwrot nie jest przewidziany w umowie,

- kosztów finansowych.

Koszty te wpływają na wynik finansowy okresu sprawozdawczego, w którym zostały poniesione.

Jak traktować premie i kary

Podobnie jak w przypadku kosztów, sama uor nie podaje definicji przychodu z usługi budowlanej. Szczegółowe uregulowania są natomiast zawarte w KSR nr 3.

Aby dobrze zrozumieć algorytm ustalania globalnych przychodów z kontraktu na usługę budowlaną trzeba znać następujące definicje:

- Kary umowne – są to przewidziane w umowie kary za nie wywiązanie się z warunków umowy, np. niedotrzymanie terminów realizacji umowy.

- Premia – jest to przewidziana umową kwota, dodatkowo należna wykonawcy za osiągnięcie lub przekroczenie przez niego ustalonych w umowie warunków wykonania usługi budowlanej, jak np. skrócenie czasu trwania budowy, szybkie osiągnięcie docelowych zdolności produkcyjnych.

- Roszczenie – jest to kwota, której wykonawca dochodzi od zamawiającego lub innej strony tytułem pokrycia kosztów nie uwzględnionych wcześniej w umowie.

- Sumy zatrzymane – jest to część należności uwarunkowanych wykonaniem umowy, której zapłata przez zamawiającego wykonawcy, w myśl umowy, nastąpi po spełnieniu określonych w niej warunków (np. po upływie okresu rękojmi lub usunięciu zgłoszonych wykonawcy usterek).

Przychody z umowy budowlanej obejmują:

a) początkową kwotę przychodu według ceny ustalonej w umowie oraz

b) zmiany kwoty przychodów następujące podczas wykonywania umowy spowodowane zmianą cen lub zakresu umowy, roszczeniami, premiami oraz karami umownymi wynikającymi z bezspornych umów, jeżeli możliwe jest wiarygodne ustalenie ich wartości, oraz w takim zakresie, w jakim istnieje prawdopodobieństwo, że przychód ten zostanie opłacony.

Przy ustalaniu przychodu uwzględnia się sumy zatrzymane.

Co przytoczony sposób ustalania przychodów oznacza w praktyce?

Jeśli w toku wykonania prac zostanie stwierdzone, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo zapłacenia kary umownej, gdyż przykładowo zaległości w postępie prac nie da się już nadrobić, kary te powinny bezzwłocznie zmniejszyć globalny budżet przychodowy.

Bardzo ostrożnie należy natomiast podchodzić do wszelkich premii i roszczeń, gdyż ich uznanie przez zamawiającego obarczone jest wysokim stopniem niepewności. Równie trudno jest wiarygodnie określić ich kwotę. Z tego względu kwoty takie ujmujemy w budżecie przychodów, gdy są już praktycznie pewne.

Przewidywana strata na kontrakcie

Bez względu na zastosowany sposób ustalania przychodów, na wynik finansowy jednostki wpływają przewidywane straty związane z wykonaniem usługi objętej umową.

Jeśli na dzień bilansowy przewidujemy, że kontrakt wygeneruje stratę, należy ją bezwzględnie natychmiast ująć w rachunku zysków i strat.

Różnice między polskimi uregulowaniami a MSSF

Polskie zasady rachunkowości nie odbiegają istotnie od uregulowań zawartych w MSSF. Same regulacje uor są oczywiście bardzo ogólne, ale treść KSR nr 3, jak wskazują jego autorzy, jest zgodna w podstawowych rozwiązaniach z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 11 „Umowy o usługę budowlaną".

Różnice polegają głównie na zawężeniu zakresu KRS nr 3 do umów o usługi budowlane, podczas gdy MSR 11 odnosi się do kontraktów na budowę dowolnego składnika aktywów. Krajowy standard został poszerzony natomiast o zagadnienia związane z odroczonym podatkiem dochodowym dotyczącym umów na usługi budowlane.

Już wkrótce MSR 11 przestanie istnieć, gdyż zostanie zastąpiony przez MSSF 15 „Przychody z umów z klientami", który będzie regulował ujęcie wszystkich przychodów, również tych z kontraktów na budowę. Sama zasada wyceny tego typu umów nie ulegnie jednak zmianie i będzie nadal oparta na stopniu zaawansowania realizacji kontraktu.

Obowiązek wyceny kontraktów długoterminowych zgodnie z polskimi standardami rachunkowości wynika wprost z ustawy o rachunkowości (dalej: uor).

Konieczność wyceny tego typu kontraktów jest konsekwencją jednej z nadrzędnych zasad funkcjonujących we wszystkich systemach rachunkowych – zasady współmierności kosztów i przychodów. Artykuł 6 uor wyraźnie wskazuje, że w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty, natomiast koszty i przychody dotyczące przyszłych okresów będą zaliczone do aktywów lub pasywów.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów