#RZECZoBIZNESIE: Zachód broni rynku przed polskimi tirami

Dzisiejszy program #RZECZoBIZNESIE prowadził Paweł Rożyński . Jego gośćmi byli: Wiesław Kaczmarek, który był dwukrotnie ministrem skarbu w rządach SLD; Bartosz Kwiatkowski, ekspert PwC oraz Maciej Wroński, szef Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska

Aktualizacja: 02.06.2016 10:57 Publikacja: 02.06.2016 09:42

#RZECZoBIZNESIE: Zachód broni rynku przed polskimi tirami

Foto: Maciej Zienkiewicz

Był dwukrotnie ministrem skarbu w rządach SLD, a teraz dużo żegluje. Wiesław Kaczmarek, który przez ostatnie lata nabrał dystansu do świata polityki, skomentuje bieżące wydarzenia gospodarcze.

Czy żeglowanie ma coś wspólnego z polityką?

Na szczęście nie - mówi Wiesław Kaczmarek i dodaje, że to forma rekreacji, która łączy wielu ludzi. Specyficzny sposób na życie.

- Z polityki odszedłem w 2005 roku - mówi Wiesław Kaczmarek i przyznaje, że potrzebowała czasu by nabrać dystansu do polityki i życia politycznego.

- Polska traci reputację – uważa Kaczmarek, podkreślając, że szkoda ciężkiej pracy wykonanej od 1989 roku przez Polskę. - Tracimy opinie lidera – podkreśla i dodaje, ze bardzo go denerwuje argumentacja obecnie rządzących, że „wy też tak robiliście”.

Czy zagranicznych inwestorów zniechęci to do polskiej gospodarki?

Nie tylko zagranicznych ale także rodzimych inwestorów ten klimat polityczny i gospodarczy zniechęca do przedsiębiorczości.

Czego byśmy nie mówili o rozwoju Polski to jednak zapomnieliśmy o człowieku. Na przykład likwidacja PGRów. To była zgroza – podkreśla Wiesław Kaczmarek. PiS po raz pierwszy dotarł z żywą gotówka do zwykłych ludzi. Inna sprawa to kwestia tego czy budżet państwa na to stać.

Czy wróci pan do polityki? Nie – odpowiada Kaczmarek i dodaje, że w polityce był za długo. – Bardziej zajmowałem się projektami niż polityka – dodał.

Czy ekonomia współdzielenia i takie firmy jak Uber czy airbnb wywrócą do góry nogami współczesna gospodarkę – powie Bartosz Kwiatkowski, ekspert PwC.

Według KE gospodarka współdzielenia jest dla Europy szansą - mówi Bartosz Kwiatkowski, ekspert PwC.

Poza tym nacisk klientów na to by pozwolić im działać jest bardzo mocna.

W dużych metropoliach na przykład w Nowym Jorku taksówkarze przechodzą do Ubera – podkreśla Kwiatkowski, znacznie spadają też ceny przewozów.

 To samo dotyczy też rynku hotelowego czy spożywczego. Są też zagrożenia związane z odpowiedzialnością za współpracowników Ubera.

A na koniec Maciej Wroński, szef Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska, wyjaśni, dlaczego za granicą tak bardzo boją się naszych tirów.

Bo okazało się, że potrafimy być poważnym graczem na rynku - mówi Maciej Wroński, szef Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

Płaca minimalna i jednolita w sektorze transportowym to sposób na ochronę zachodniego rynku – uważa Wroński. To tylko pretekst by zablokować ekspansję polskich firm.

Czy Unia nam Pomoże? Co na to Bruksela?

- W Unii rządzi ten kto ma siłę polityczną - podkreśla Wroński, dlatego też większą siłę przebicia mają Niemcy i Francuzi.

Był dwukrotnie ministrem skarbu w rządach SLD, a teraz dużo żegluje. Wiesław Kaczmarek, który przez ostatnie lata nabrał dystansu do świata polityki, skomentuje bieżące wydarzenia gospodarcze.

Czy żeglowanie ma coś wspólnego z polityką?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej