Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przyjęcie euro jest w interesie Polski

Maciej Stańczuk
Fotorzepa, Robert Gardziński
Wspólna europejska waluta nie jest lekarstwem na brak odpowiedzialnoœci polityków, ale stanowi œrodek premiujšcy tylko te kraje, które zachowujš się w sposób rozsšdny i racjonalny – pisze główny ekonomista Pracodawców RP.

Prof. Grzegorz Kołodko lubi zaskakiwać. Tym razem odkurzył temat trochę już w Polsce zapomniany, jakim jest wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej. A zapomniany nie dlatego, że jest on nieistotny dla polskiego modelu gospodarczego i naszych interesów narodowych, ale ponieważ w ostatnich latach wytworzył się w Polsce swoisty konsensus praktycznie wszystkich ugrupowań politycznych i pewno większoœci ekonomistów w sprawie niemożnoœci czy wręcz szkodliwoœci przyjęcia euro dla naszego kraju.

Nieuchronna globalizacja

Uważam taki sposób myœlenia za błędny, jeœli nie szkodliwy, stšd głos prof. Kołodki tym bardziej zasługuje w obecnej sytuacji na uwagę. Euro obchodzi właœnie 15. urodziny i obowišzuje w 19 państwach Unii Europejskiej oraz 11 innych krajach. Dotychczas, wbrew oczekiwaniom – znowu większoœci ekonomistów – żadne z państw członków strefy euro nie zdecydowało się tego elitarnego klubu opuœcić. Nawet w Grecji – kraju stanowišcy...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL