Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

USA: Rodzina ostrzegała przed kobietš, która strzelała w San Bruno

AFP
Rodzina Nasim Najafi Aghdam, 39-letniej kobiety, która przed kilkoma dniami otworzyła ogień w siedzibie YouTube'a w San Bruno, ranišc trzy osoby i popełniajšc samobójstwo, przyznajš, że sš zszokowani tym co się stało, ale dodajš, że ostrzegali policję przed swojš krewnš.

Komendant policji z San Bruno Ed Barberini poinformował, że powodem ataku na siedzibę YouTube'a było niezadowolenie Aghdam z polityki administratorów serwisu. Aghdam używała YouTube'a do publikacji nagrań wideo, na których przedstawiała swoje poglšdy na temat ochrony praw zwierzšt i swojego wegańskiego stylu życia. Od pewnego czasu skarżyła się, że jej nagrania majš mniej wyœwietleń z powodu polityki prowadzonej przez YouTube.

- Nasza rodzina jest w całkowitym szoku, nie możemy zrozumieć tego, co się stało - powiedział ojciec Aghdam w rozmowie z telewizjš KTLA. - Chociaż żadne słowa nie opiszš naszego głębokiego bólu z powodu tej tragedii, chcemy wyrazić nasz szczery żal, cierpienie z powodu tego, że ucierpieli niewinni ludzie - dodał.

Rodzina zgłosiła policji zaginięcie Aghdam w sobotę. Kobieta miała wyjœć z domu, by załatwić "sprawy rodzinne", po czym jej kontakt z najbliższymi się urał.

Bliscy wspominajš swojš krewnš jako "kochajšcš pokój wegankę". Jej brat w rozmowie z telewizjš KGTV stwierdził, że przed atakiem na siedzibę YouTube "nigdy nie skrzywdziła żadnej żywej istoty".

Przed strzelaninš w San Bruno ojciec Aghdam miał informować policję, że jego córka jest wœciekła na administratorów YouTube'a i że policjanci powinni mieć jš na oku. - Policjanci odpowiedzieli: "będziemy jš obserwować", ale nie zrobili tego - mówi CNN ciotka 39-latki.

Na kilka godzin przed strzelaninš w San Bruno policja odnalazła Aghdam œpišcš w samochodzie kilkadziesišt kilometrów od siedziby YouTube'a. Policjanci sprawdzili jej dokumenty i odkryli, że znaleŸli kobietę, której zaginięcie zgłosił wczeœniej ojciec. Rodzina została poinformowana, że 39-latka się odnalazła.

Policjanci z Mountain View podkreœlajš, że w czasie 20-minutowej rozmowy z nimi kobieta ani razu nie powiedziała niczego o YouTube. "Była spokojna i współpracowała z funkcjonariuszami" - głosi oœwiadczenie policji.

Jednak godzinę po tym jak policja z Mountain View poinformowała rodzinę o odnalezieniu Aghdam, ojciec kobiety zadzwonił do funkcjonariuszy, po tym jak brat dziewczyny odkrył, jak blisko siedziby YouTube'a się ona znajduje.

"Poinformował nas, że jego córka stworzyła serię nagrań o tematyce wegańskiej, które umieszczała na swoim kanale i że w ostatnim czasie firma zrobiła coœ z jej nagraniami, co sprawiło, że była zła" - głosi oœwiadczenie policji z Mountain View. Policjanci zaznaczajš jednak, że w żadnym momencie rozmowy ojciec nie zasugerował, że Aghdam może zdecydować się na jakiœ akt przemocy w zwišzku z całš sprawš.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL