Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Pracuje w sšdzie i śpiewa, by zabić Tuska

Kadr z materiału "Superwizjera"
TVN
Wokalistka nacjonalistycznej kapeli ze Szczecina miała podżegać do zabicia Donalda Tuska - „Superwizjer” TVN zdecydował się wczoraj ujawnić na swojej stronie internetowej nagranie z koncertu "Orle Gniazdo", które poczštkowo wycišł ze słynnego materiału pt. „Polscy neonaziœci”.

Bertold Kittel, jeden ze współautorów reportażu, po emisji ujawnił, że wycięto fragment nagrania, który nawołuje do zabicia byłego premiera, dziœ szefa Rady Europejskiej. Po dwóch tygodniach TVN zdecydował jednak, że to ujawni opinii publicznej.

Jak podaje TVN, słowa nawołujšce do zabicia Donalda Tuska usłyszeli uczestnicy koncertu szczecińskiego zespołu, a wygłosić je miała wokalistka grupy. — Za…ć go nożem — takie słowa o byłym premierze Donaldzie Tusku padły ze sceny podczas ubiegłorocznego festiwalu „Orle Gniazdo”. Jak można zobaczyć na filmie kręconym ukrytš kamerš, hasło zabić Tuska podchwycili fani. „Za..ć go prosto w serce” - krzyknšł jeden z nich.

„Z ustaleń dziennikarzy œledczych Superwizjera wynika, że kobieta jest pracownikiem jednego z Sšdów Okręgowych” - podaje TVN.

Dotychczas żadna z prokuratur nie wszczęła œledztwa w sprawie podżegania do zabójstwa. Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim (to jej miejscowo podlega to, co dzieje się na festiwalu "Orle Gniazdo") prowadzi œledztwo pod kštem propagowania treœci nazistowskich, podobnie jak prokuratura w Gliwicach, która zajmuje się wydarzeniem organizowania rocznicy urodzin Hitlera w wodzisławskich lasach.

„Prokuratury prowadzšce postępowania przygotowawcze dotyczšce zdarzeń  pokazanych w materiale filmowym  wyemitowanym w dniu 22.01.2018 r. przez stacje telewizyjnš TVN, zwróciły się do stacji o wydanie utrwalonych nagrań  z imprez pokazanych w reportażu. Po ich otrzymaniu zostanš one poddane analizie prawno-karnej” - poinformowała nas kilka dni temu Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Czy TVN udostępni materiały prokuraturze?

„Po emisji reportażu „Polscy neonaziœci” z cyklu Superwizjer, TVN S.A. otrzymała od prokuratur prowadzšcych postępowania w zwišzku z okolicznoœciami faktycznymi ukazanymi w audycji pisma dotyczšce wydania materiałów prasowych. Spółka przekazuje organom œcigania materiały, zgodnie z wymogami cišżšcymi na nadawcy telewizyjnym. Wskazane materiały mogš zostać włšczone do akt prowadzonych postępowań karnych. W ocenie TVN S.A. spółka nie jest upoważniona do udzielania prasie szczegółowych informacji o ich rodzaju i treœci. Wszelkie pytania z tym zwišzane prosimy kierować do właœciwego prokuratora” - odpisało nam Biuro Prasowe TVN.

Za podżeganie do zabicia grozi do 8 lat więzienia, za propagowanie faszyzmu czy nazizmu - do 2 lat.

Organizatorzy festiwalu "Orle Gniazdo" po emisji programu zagrozili TVN procesem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL