Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Skazano Polaka, który chciał "zabić muzułmanina dla Wielkiej Brytanii"

adobestock
Zwolennik "Britain First", 48-letni Polak, który zapowiadał "zabicie muzułmanina dla Wielkiej Brytanii", został skazany przez brytyjski sšd na 33 tygodnie więzienia.

Do zdarzenia doszło w rocznicę głosowania w Wielkiej Brytanii nad wyjœciem tego kraju z Unii Europejskiej, kilka dni po ataku terrorystycznym w Finsbury Park w czerwcu.

Według policji Marek Z. wypił tego dnia dwie butelki wina, po czym wdał się w kłótnię z żonš i pobił jš. Następnie wzišł nóż i wsiadł w białš furgonetkę. W rozmowie z funkcjonariuszem, który kontaktował się z nim przez telefon żony, stwierdził, że ma zamiar zaatakować meczet i zabić muzułmanina. - W ten sposób zamierzam pomóc krajowi, a wy ludzie nie możecie nic zrobić - mówił. Niedługo póŸniej londyńska policja otrzymała zgłoszenie o mężczyŸnie, który w centrum handlowym wykonał nazistowski salut i krzyczał "White power!" ("biała siła").

Następnie mężczyzna ponownie wsiadł do furgonetki i próbował przejechać szefa azjatyckiej restauracji. Zamiast w niego, trafił jednak w okno restauracji Spicy Nights w Harrow. Zdołał odjechać, ale wkrótce został zatrzymany przez uzbrojonych funkcjonariuszy.

Marek Z. został pierwotnie oskarżony o usiłowanie zabójstwa, ale póŸniej, ze względu na niewielkie obrażenia ofiary, usłyszał zarzut niebezpiecznej jazdy, kierowania autem pod wpływem alkoholu i pobicia żony.

Wczeœniej Polak notowany był za zaatakowanie policjanta pod wpływem alkoholu. Właœnie na to zwrócił uwagę prowadzšcy sprawę sędzia Anthony Leonard, wskazujšc na "notoryczny alkoholizm".

Polak otrzymał trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi i został skazany na 33 tygodnie więzienia. Został jednak wypuszczony na wolnoœć, ponieważ od czerwca przebywał w areszcie. Adwokat Marka Z., Richard Furlong, powiedział, że jego klient pragnie podkreœlić, że "nie jest rasistš ani nazistš". - On jest po prostu kimœ, kto ma długš historię nadużywania alkoholu i jest tego bardzo œwiadomy - dodał prawnik.

ródło: rp.pl/ Mirror

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL