Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przestępczoœć

Stan w Indiach chce karać śmierciš za gwałt na dziecku

stock.adobe.com
Zgromadzenie stanowe stanu Madhya Pradesh przyjęło ustawę wprowadzajšcš karę œmierci dla sprawców gwałtu na małoletnich liczšcych mniej niż 12 lat. Ustawa trafi teraz do władz centralnych i prezydenta - a po zaakceptowaniu przez nich wejdzie w życie na terenie stanu.

Ustawa przewiduje, że minimalnš karš za gwałt na dziecku liczšcym sobie mniej niż 12 lat, byłoby 14 lat pozbawienia wolnoœci, a w przypadku gwałtu zbiorowego - 20 lat pozbawienia wolnoœci.

Nowe prawo wprowadza też surowsze kary za inne przestępstwa seksualna - w tym molestowanie i stalking (czyli uporczywe nękanie). Osoba uznana winnš tego ostatniego przestępstwa mogłaby zostać skazana nawet na trzy lata więzienia i grzywnę. Trzy lata więzienia groziłyby też mężczyŸnie, który skłoniłby kobietę do uprawiania seksu, składajšc jej fałszywe obietnice małżeństwa.

- Madhya Pradesh tworzy historię. To wywoła debatę na temat bezpieczeństwa kobiet w całym kraju - stwierdził stojšcy na czele lokalnych władz Shivraj Singh Chouhan. Chouhan chciał, aby minimalnš karš za gwałt na dziecku poniżej 12 roku życia było dożywocie.

Polityk przekonuje, że gwałciciele sš gorsi od zwierzšt i należy ich okreœlać terminem "Narpishach" (dosł. piekielne demony".

- Chronienie naszych sióstr jest naszym obowišzkiem. Będziemy nadal szukać sposobów na zmienianie Kodeksu karnego i na to, by surowo karać także winnych gwałtów na dziewczynkach majšcych ponad 12 lat - stwierdził Chouchan.

Opozycja w Zgromadzeniu stanowym poparła zmiany przepisów, ale jej przedstawiciele wyrażajš obawy, by na mocy zmienionego prawa nie karano niewinnych, a także by gwałciciele, którym groziłaby kara œmierci, nie zaczęli zabijać swoich ofiar w celu zacierania œladów.

ródło: Hindustan Times

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL