Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Zakazy nikogo nie nauczš, potrzebna jest edukacja

Archiwum
W lodówce znalazłam piersi z kurczaka, których termin przydatnoœci do spożycia minšł tydzień wczeœniej. A byłam pewna, że dopiero następnego dnia. Takie niespodzianki spotykajš co trzecie gospodarstwo w Polsce, co pokazuje, że z jednej strony nie jestem sama z problemem, co zawsze cieszy.

Z drugiej strony jednak przytłacza skala niepotrzebnie wyprodukowanej żywnoœci, potem niepotrzebnie kupionej, a na koniec trafi ona do œmieci i nikt, oprócz sprzedajšcych jš sklepów, z niej nie skorzysta.

Czy mogłabym nie kupić tych feralnych filetów? Pewnie tak. Jednak chciałam kupić żywnoœć na zapas, by nie marnować mojego wcišż kurczšcego się czasu na wielokrotne zakupy w sklepach spożywczych w cišgu tygodnia. Zbyt duże zakupy okazujš się być jednym z podstawowych błędów, które prowadzš do marnowania żywnoœci. Tak więc albo będę marnowała czas między półkami sklepów, albo narażam się na ryzyko, że czasem częœć tej żywnoœci się zmarnuje.

I tu mam dylemat. Z pewnoœciš nie zmarnowałby się łosoœ czy drogi stek wołowy, ale drób jest relatywnie tani – i jeszcze ma tanieć, o czym także dziœ piszemy. Dlatego zepsute filety, choć oczywiœcie nie budzš mojego zadowolenia – no cóż, biorę w nawias, codzienne ryzyko. I znów według badań handel odpowiada jedynie za 5 proc. strat, a gospodarstwa domowe za 53 proc. W kogo celujš jednak posłowie z karami w opracowywanych właœnie zmianach legislacyjnych? W handel. Jakby to ujšć... sektor już dostał zakazem pracy w niedzielę, czy to także miało ograniczyć straty żywnoœci?

Nie znam złotego œrodka, jak ograniczyć marnowanie żywnoœci, choćby na skalę własnej lodówki i wiecznie głodnych domowników. Widać ogromne pole dla edukacji konsumentów, już od podstawówek, bo winne sš też stołówki szkolne. Jeœli już zmiana podawania żywnoœci może zmniejszyć straty – zróbmy to. Jeœli za pomocš organizacyjnych zmian można oszczędzić pienišdze – zróbmy to. Trudno mi wyobrazić sobie dziœ wynoszenie resztek z eleganckich restauracji, co chcš promować banki żywnoœci, ale... w końcu każdš modę można wykreować od podstaw.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL