Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Bojkoty w Polsce rzadko się udajš

Bloomberg
Maspex padł ofiarš taktyki reklamowej, która dzięki kontrowersjom miała pomóc Tigerowi trafić do młodych ludzi.

Napój energetyczny Tiger nie jest dla swojego producenta łatwš markš. Przez wiele lat Maspex toczył spór sšdowy z firmš FoodCare o prawa do nazwy stworzonej z udziałem boksera Dariusza Michalczewskiego. Od ubiegłej œrody rozwija się największy w historii firmy kryzys, wywołany przez reklamę, zdaniem niektórych – bezczeszczšcš pamięć warszawskich powstańców.

Bojkoty sš krótkie

Mimo że utrata półek dwóch sieci stacji benzynowych może firmę zaboleć, doœwiadczeni stratedzy reklamowi twierdzš, że Tigerowi kryzys mocno raczej nie zaszkodzi. – Bojkoty w Polsce nie działajš, jeœli chodzi o efekt sprzedażowy, jesteœmy mało wrażliwi społecznie – mówi „Rzeczpospolitej" Tomasz Bartnik, partner w agencji reklamowej One Eleven. – Akceptujemy ubrania produkowane w Azji w niewolniczych warunkach, ekologia też się nie liczy – zauważa.

Bojkoty społeczne pojawiajš się regularnie, eskalujš i szybko odchodzš. – W cišgu ostatnich kilku miesięcy mieliœmy bojkot wody Cisowianka, za to że opowiedziała się po stronie prolife, i nawoływania do bojkotu Staropolanki za współpracę z prawicowš liniš odzieży – zauważa Adam Miecznikowski, szef strategii w agencji reklamowej Publicis. Dodaje, że częœć oburzonych osób zwykle chce wykorzystać kryzys do własnych celów, by zaistnieć społecznie – dodaje.

Za szybko, zbyt młodzi

Za kryzys z Tigerem poœrednio winna jest duża dynamika publikacji materiałów w mediach społecznoœciowych. Odwrotnie niż w tradycyjnych kampaniach reklamowych, klient agencji zwykle nie nadzoruje dokładnie publikacji. – W mediach społecznoœciowych trzeba szybko pisać posty – tłumaczy Tomasz Bartnik. – Nie ma możliwoœci, by dyrektor marketingu Maspexu sprawdzał każdy post w mediach – dodaje.

Maspex sam przyznaje, że po jego stronie zawinił brak skutecznej kontroli: za media społecznoœciowe odpowiadał niedoœwiadczony pracownik. – Nie mieliœmy procedury kilkuetapowej akceptacji codziennych postów. To był nasz główny błšd. Teraz to zmieniamy – mówi „Rzeczpospolitej" Dorota Liszka, rzecznik Maspexu.

Prezes firmy Krzysztof Pawiński mówił w wywiadzie dla serwisu Weszło, że akcpetował tylko linię kontrowersyjnej komunikacji. – Między kontrowersjš a tym, co zobaczyłem, jest bardzo duża różnica – ocenił i dodał, że „nie można naruszać narodowych mitów".

Jako zadoœćuczynienie Maspex wpłacił rekordowe pół miliona złotych na rzecz powstańców. To dla Filipa Chajzera, pomysłodawcy „Zbiórki dla Powstańców", kwota astronomiczna: „W zeszłym roku udało się zebrać 300 tys. zł, dzisiaj mamy grubo ponad milion. Jestem za to wdzięczny, bo wiem, jak te pienišdze sš potrzebne" – napisał redakcji.

Rynek energetyków

– Polacy wydali w ubiegłym roku na napoje energetyzujšce ok. 1,5 mld zł, a szacowana wartoœć rynku w 2017 r. przekroczy 1,6 mld zł – mówi Piotr Grauer z firmy KPMG. Popularnoœć tych napojów roœnie: pišta częœć szacowanego na 38 mld euro œwiatowego rynku przypada na kraje Unii Europejskiej.

Opinia

Jerzy Ciszewski, strateg reklamowy

Mój ojciec za udział w powstaniu dostał order Virtuti Militari i dwa Krzyże Walecznych. Poczułem się, jakby sprofanowali groby tysięcy ludzi zamordowanych w Warszawie. Jeœli dziœ młodzi pracownicy agencji piszš, że wszystko, co jest historyczne, jest nieważne, to jako społeczeństwo popełniliœmy gdzieœ wielki błšd. Uważam jednak, że prezes Maspexu mówi prawdę: mógł nie widzieć reklamy Tigera. Jego tłumaczenia sš dla mnie wiarygodne. Tiger to ułamek operacji Maspexu, firma zatrudnia ponad 5 tys. ludzi. Branża się nauczy, że trzeba uważać, ale tego rodzaju kampanie będš nadal powstawały.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL