Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Cła eksportowe: Brexit zahamuje szkockš branżę whisky

Bloomberg
Szkocja whisky jest wcišż popularna na całym œwiecie. Aż 90 procent produkcji idzie na eksport. Jednak po Brexicie to się może zmienić.

Producentów whisky w Szkocji martwi nie tylko wyjœcie z Unii Europejskiej, ale na razie cieszy słaby obecnie funt. Whisky jest tańsza i lepiej się sprzedaje. W zeszłym roku obroty brytyjskiego eksportu whisky wzrosły do 4,7 mld euro.

Aż 90 procent whisky produkowanej w Szkocji idzie na eksport - z tego 1/3 do krajów Unii Europejskiej. Drugim najważniejszym rynkiem dla szkockiej whisky sš USA. Potem kraje Azji i Ameryka Południowa. Producenci martwiš się co będzie po Brexicie z unijnym rynkiem, czy cła na szkockš nadał będš niskie i czy wraz z wyjœcie z UE nie podskoczš gwałtownie ceny.

Wielkiej Brytanii grożš jednak także wyższe cła eksportowe także w RPA, Korei Południowej, Peru i Kolumbii. Wszystko przez Brexit. UE zawarła z tymi krajami umowy o wolnym handlu. Wychodzšc z Unii W.Brytania będzie musiała negocjować indywidualnie z każdym z tych krajów stawki celne. Do tego czasu cła mogš skoczyć o ok 20 procent - mówi szef zwišzku branżowego producentów whisky - Scotch Whisky Association, David Frost.

William Wemyss, założyciel Kingsbarns-Destillerie, twierdzi, że branża stara się z optymizmem patrzyć w przyszłoœć i pokłada nadzieję w obietnice premier Theresy May, że Brexit otwiera dla brytyjskich producentów nowe rynki, mi.n. Indie czy Chiny. Z Indiami UE od 10 lat nie może się dogadać w sprawie umowy wolnego handlu. W tym kraju cła importowe na whisky wynoszš 150 proc. - podkreœla Wemyss. A Azja staje się coraz ważniejszym rynkiem zbytu. Jeżeli rzšdowi uda się z tymi krajami wynegocjować korzystne umowy dwustronne, to Brexit nie okaże się dla szkockiej whisky takim złym wyjœciem.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL