Przemysł spożywczy

Rosja: rząd chce zakazać sprzedaży alkoholu w dni wolne od pracy

123rf.com
Kreml chce wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w dni wolne. To na początek...

Resort zdrowia opracowała „Strategię formowania zdrowego stylu życia społeczeństwa". Zakłada ona wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w dni wolne od pracy. Obecnie taki zakaz obowiązuje w jednym (na 81) regionie - Ulianowskim, przypomina agencja Prime.

„Uważamy, że wprowadzenie zakazu to efektywny sposób ograniczenia spożycia alkoholu" - piszą urzędnicy. Od dziesięcioleci problemem Rosji jest alkoholizm. Rosjanin wypija średnio 15,5 l czystego spirytusu rocznie. To dwa razy więcej niż średnia krajów OECD. Rocznie umiera z przepicia ok. 80 tys. Rosjan, połowa z nich po wypiciu samogonu.

Ewentualna decyzja o weekendowej prohibicji ucieszy alkoholowe gangi. Według producentów legalnie działających na rynku, połowa pitej przez Rosjan wódki, pochodzi z nielegalnych gorzelni.

Zlokalizowane są one w najbiedniejszych republikach kaukaskich - Dagestanie, Czeczenii, Inguszetii.

Lokalizacja nie jest przypadkowa. Pracujący tam na czarno muzułmanie są trzeźwi w pracy. A ogromna korupcja sprawia, że urzędnicy państwowi przymykają oczy na istniejące zakłady

Rosyjscy producenci od lat alarmują, że sytuacja jest coraz groźniejsza a polityka Kremla (podnoszenie akcyzy) w tej branży coraz gorsza. W 2013 r producenci chcieli, by akcyza została zamrożona do 2017 r. Argumentowali to wzrostem nielegalnej produkcji wódki.

W ocenie rosyjskiego Związku Producentów Alkoholu, ceny na mocne napoje osiągnęły w Rosji poziom europejski, podczas gdy dochody ludności, są kilkukrotnie niższe. Stąd częste zakupy na melinach i na targowiskach.

Spadek legalnej produkcji wódki a wzrost nielegalnej kosztuje rocznie budżet ok. 150 mld rubli (dziś to 2,54 mld dol.) mniej wpływów do budżetu. Kolejne ogromne straty ponosi gospodarka z tytułu zwolnień lekarskich, wypadków i niskiej jakości i wydajności pracy alkoholików.

Propozycja resortu zdrowia trafi pod obrady rządu po konsultacjach międzyresortowych. it

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL