Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Rosja: rzšd chce zakazać sprzedaży alkoholu w dni wolne od pracy

123rf.com
Kreml chce wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu w dni wolne. To na poczštek...

Resort zdrowia opracowała „Strategię formowania zdrowego stylu życia społeczeństwa". Zakłada ona wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu w dni wolne od pracy. Obecnie taki zakaz obowišzuje w jednym (na 81) regionie - Ulianowskim, przypomina agencja Prime.

„Uważamy, że wprowadzenie zakazu to efektywny sposób ograniczenia spożycia alkoholu" - piszš urzędnicy. Od dziesięcioleci problemem Rosji jest alkoholizm. Rosjanin wypija œrednio 15,5 l czystego spirytusu rocznie. To dwa razy więcej niż œrednia krajów OECD. Rocznie umiera z przepicia ok. 80 tys. Rosjan, połowa z nich po wypiciu samogonu.

Ewentualna decyzja o weekendowej prohibicji ucieszy alkoholowe gangi. Według producentów legalnie działajšcych na rynku, połowa pitej przez Rosjan wódki, pochodzi z nielegalnych gorzelni.

Zlokalizowane sš one w najbiedniejszych republikach kaukaskich - Dagestanie, Czeczenii, Inguszetii.

Lokalizacja nie jest przypadkowa. Pracujšcy tam na czarno muzułmanie sš trzeŸwi w pracy. A ogromna korupcja sprawia, że urzędnicy państwowi przymykajš oczy na istniejšce zakłady

Rosyjscy producenci od lat alarmujš, że sytuacja jest coraz groŸniejsza a polityka Kremla (podnoszenie akcyzy) w tej branży coraz gorsza. W 2013 r producenci chcieli, by akcyza została zamrożona do 2017 r. Argumentowali to wzrostem nielegalnej produkcji wódki.

W ocenie rosyjskiego Zwišzku Producentów Alkoholu, ceny na mocne napoje osišgnęły w Rosji poziom europejski, podczas gdy dochody ludnoœci, sš kilkukrotnie niższe. Stšd częste zakupy na melinach i na targowiskach.

Spadek legalnej produkcji wódki a wzrost nielegalnej kosztuje rocznie budżet ok. 150 mld rubli (dziœ to 2,54 mld dol.) mniej wpływów do budżetu. Kolejne ogromne straty ponosi gospodarka z tytułu zwolnień lekarskich, wypadków i niskiej jakoœci i wydajnoœci pracy alkoholików.

Propozycja resortu zdrowia trafi pod obrady rzšdu po konsultacjach międzyresortowych. it

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL