Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Estonia: truskawkowa katastrofa Polki

Fotorzepa/Michał Walczak
Chłodne i deszczowe lato utopiło estońskich plantatorów truskawek. Najbardziej ucierpiała „Polka" - ulubiona odmiana Estończyków.
- Sytuacja w wielu gospodarstwach uprawiajšcych „Polkę" jest katastrofalna. Na wielu plantacjach owoce „Polki" pokryły się pleœniš. Tak lubiana przez wszystkich odmiana ma delikatne, miękkie owoce, które dużo gorzej znoszš długotrwałe opady i niskie temperatury - cytuje Ulwi Moor - konsultanta ds plantacji truskawek, pytany przez gazetę Maaleht. „Polka" to najstarsza odmiana truskawki w Estonii. Zgodnie z nazwš, przywędrowała nad Bałtyk z Polski. W Estonii popularne sš też maliny odmiany „Polka" pochodzšca także od polskich sadowników. Paavo Otsus szef Aran Farming potwierdza, że pleœń zaatakowała 75 proc. owoców truskawkowych pól z odmianš „Polka". Firma ma 15 hektarów plantacji z czego połowa jest chroniona przed deszczem namiotami foliowymi.
Plantator Valdis Kaskema podkreœla, że jeżeli pleœń już jest na „Polce" i nie usunie się zaatakowanych owoców szybko, to traci się cały zbiór. - Ręce opadajš, cała praca na marne, nakłady się nie zwrócš - przyznaje plantator estoński. Podczas kiedy w Polsce sezon truskawkowy się skończył, to w chłodniejszej, położonej bardziej na północ Estonii znajduje się w okresie szczytowym. Na rynku w Tartu - drugim mieœcie Estonii, truskawki sš wyjštkowo duże. To także efekt zwiększonych opadów. Ceny, które ostatnio znacznie spadły, zatrzymały się na poziomie 5-6 euro za kilo czyli 21-25 zł. Estońskie truskawki sš więc œrednio cztery razy droższe od polskich. Wysokie ceny napędza nie tylko chłodne lato, ale też zwiększony popyt. Estończycy zamiast robienia przetworów, masowo zamrażajš kupione owoce. Jak pokazało badanie firmy GfK, najczęœciej zamrażane sš truskawki (68 proc. ludnoœci tak robi); połowa mieszkańców zamraża też jagody i maliny. Co ciekawe ten sposób przechowywania jest szczególnie popularny na wsiach (91 proc.). Co jeszcze lubiš zamrażać na zimę Estończycy? Wœród warzyw najpopularniejszy jest koper, który mrozi połowa Estończyków, pietruszkę - 20 proc., szczypior - 14 proc., miętę - 11 proc. a tymianek - 8 proc.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL