Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Warszawa, wielki biznes i innowacje w EIT Food

Adobe Stock
Rusza wart przeszło 6 mld zł europejski program EIT Food. W nim – najlepsze uczelnie i wielki biznes.

Startujš pierwsze projekty ciekawego przedsięwzięcia Unii Europejskiej i biznesu. Ambitny jest budżet, bo UE daje na ten cel 400 mln euro, a firmy dołożš 1,2 mld euro. – EIT Food czeka jeszcze tylko na podpis umowy grantowej, ale finansowanie działalnoœci w 2018 r. jest już zatwierdzone – potwierdza prof. Krzysztof Klincewicz, dyrektor warszawskiego oddziału, jednego z pięciu w Europie centrów kolokacji.

W ten projekt jest zaangażowanych 50 partnerów z 13 krajów UE, w tym Cambridge czy PepsiCo, polski Maspex czy Uniwersytet Warszawski. Ten ostatni wyjštkowo dobrze sobie radzi i uczestniczy w aż 14 projektach. Celem EIT Food jest unowoczeœnienie sektora żywnoœci na każdym etapie, od pola przez transport aż do trafienia na talerz konsumentów.

– Ciekawym projektem jest Barometr Zaufania Klientów. Ma on opracować narzędzia pomiaru poziomu zaufania konsumentów do żywnoœci – mówi prof. Klincewicz. Pierwszy europejski pomiar ruszy już w tym roku. Wyniki pozwolš œledzić trendy i zwyczaje konsumentów na przestrzeni lat. Mocno zaangażował się także Maspex, który wraz z Hiszpanami rozwija projekt biofortyfikacji pomidora.

Wiosnš m.in. w Warszawie ruszš tzw. bootcampy, obozy szkoleniowe dla startupów zwišzanych z żywnoœciš. Na jesieni firmy z branży spożywczej zostanš przeszkolone z tworzenia nowych produktów. Zapowiada się też szkoła dla instytucji rzšdowych odpowiedzialnych za działania zwišzane z żywnoœciš.

Efektem dodatkowym jest nieoczekiwana promocja Polski. Po wrzeœniowym spotkaniu w Warszawie szefowie wielkich firm i uczelni wyjechali pod takim wrażeniem, że kolejne spotkanie na temat utworzenia specjalnych studiów magisterskich odbędzie się właœnie tu. To wielki promocyjny sukces Polski, bo – jak dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita" – przed wrzeœniowš wizytš niektórzy pytali, czy jest tu zasięg telefonii komórkowej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL