Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Rosja: czy koniak to naprawdę koniak?

Adobe Stock
Rozpoczyna się wielkie sprawdzanie, co tak naprawdę zawierajš butelki z nazwš „koniak", stojšce na półkach w sklepach Rosji. Kontrola obejmie 50 marek trunku producentów z Francji, Gruzji, Armenii, Mołdawii i Rosji.

O rozpoczęciu „masowej" kontroli koniaków poinformował Roskaczestwo - Rosyjski System Jakoœci - państwowa instytucja kontroli jakoœci wyrobów dostępnych w handlu Federacji. Ma to zwišzek z ustaleniami rynkowymi. W paŸdzierniku 2017 r państwowa instytucja regulujšca rynek alkoholi w Rosji zakomunikowała, że na rynku koniaku sytuacja jest dramatyczna - 60 proc. „koniaków" ze sklepowych półek, to podróbki.

„ Na polecenie wicepremiera Aleksandra Chłoponina, Roskaczestwo rozpoczyna ogólno rosyjskš kontrolę jakoœci koniaku. W tym celu eksperci zakupiš około 50 marek wyprodukowanych w Rosji (St. Petersburg, Moskwa, Penza, Tatarstan, Dagestan, Północna Osetia, Krym, obwody: moskiewski niżnienowogrodzki, kaliningradzki, samarski; kraje: krasnodarski, stawropolski i permski) oraz Francji, Gruzji, Mołdawii i Armenii" - odwiedziła się w biurze prasowym agencja Prime.

Wœród sprawdzanych koniaków, znajdš się œwiatowe legendy: Rémy Martin, Martell, Courvoisier, Hennessy i Ararat. A także dobrze znane w Rosji lokalne marki - Kinovsky, Three Stars, Koktebel, Elder, Dagestan.

Zakupione butelki kosztujš od 372 rubli za sztukę (22,1 zł) do 10 tys rubli (594 zł). Anonimowe zakupy już trwajš w dziesištkach rosyjskich okręgów. Po zakupach zespół ekspercki z Francji przetestuje szczegółowo jakoœć trunków zgodnie z normami, jakim odpowiadać ma alkohol o nazwie „koniak".

Sprawdzš m.in obecnoœć sztucznych aromatów barwników twardoœć wody wykorzystanej do przygotowania koniaku, opakowanie i rodzaj użytego spirytusu. Ten ostatni składnik jest szczególnie ważny.

„Nasze koniaki sš wyprodukowane zgodnie z normami GOST (rosyjski system norm jakoœci-red) dla marek „Koniak" i Rosyjski Koniak". Ale nawet wtedy nabywca nie ma gwarancji, że w rzeczywistoœci pije trunek przygotowany przez destylację wina stołowego wykonanego z winogron i leżakowany w kontakcie z drewnem dębowym przez co najmniej 3 lata".

Wyniki kontroli zostanš przedstawione państwowej komisji przeciwdziałania nielegalnemu obrotowi produkcji spożywczej. Na jej czele stoi minister przemysłu i handlu Denis Manturow.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL