Francuzi wymyślili "Nespresso" do wina

aktualizacja: 09.01.2016, 09:02

Francuski start-up przedstawił maszynę typu Nespresso, ale nie do kawy a do serwowania wina.

REDAKCJA POLECA

10-Vins pokazał swój produkt na targach CES w Las Vegas. Wino, sprzedawane jest w 0,1 litrowych pojemnikach z aluminium.

Urządzenie działające podobnie jak ekspres do kawy Nespresso - "napowietrza" wino i nadaje mu odpowiednią temperaturę - schładza lub ociepla. Firma twierdzi, że dzięki temu kieliszek wina smakuje jakby "oddychało" przez trzy godziny w tradycyjnej karafce.

- W ciągu minuty wino osiąga właściwą temperaturę i spływa do kieliszka - mówi współzałożyciel firmy Thibaut Jarrousse. - Jeśli już pijemy wino, to dobre i w odpowiedniej temperaturze - podkreśla.

Wina sprzedawane razem z urządzeniem są dobrane przez dyplomowaną enolożkę. Obecnie w asortymencie 10-Vins jest 30 rodzajów - także drogich win z renomowanych winnic w Burgundii i Bordeaux. Specjalny chip, wbudowany w puszek przekazuje urządzeniu dokładne informacje na temat rodzaju wina i jak powinno być serwowane. Za pomocą smartfona klient może też sprawdzić dodatkowe informacje na temat konkretnego wina - z jakiego regionu pochodzi, z jakiej winnicy oraz przeczytać opis wina sporządzonego przez enolożkę.

10-Vins pracował nad urządzeniem 10 lat - poinformował Jarrousse. Każdy detal musiał być dobrze przemyślany i precyzyjnie wykonany, chociażby prędkość nalewania wina do kieliszka oraz proces oczyszczania urządzenia pomiędzy kolejnymi, często bardzo różnymi rodzajami wina.

Trzy lata trwało przekonywanie specjalistów od wina do pomysłu stworzenia takiego urządzenia oraz jego funkcjonalności. Jednak nawet Philippe Faure-Brac - jeden z najbardziej znanych i szanowanych sommelierów we Francji, je przetestował i był "bardzo zadowolony" - twierdzi Thibaut Jarrousse.

Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE