Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Wenezuelskie władze przejmujš fabrykę Kellogga. Firma protestuje

www.kelloggs.com
Rzšd Wenezueli zdecydował o przejęciu fabryki zamkniętej właœnie przez koncern Kellogg. Koncern protestuje i ostrzega przed konsekwencjami sprzedaży produktów pod jego markami.

Amerykański producent płatków œniadaniowych Kellogg poinformował, że wycofuje się z Wenezueli z uwagi na pogarszajšcš się sytuację gospodarczš tego kraju. Robotnicy, którzy mimo to przyszli do pracy w fabryce w Maracay poinformowali, że nie sš wpuszczani na teren zakładu. Co nie spodobało się prezydentowi Nicolasowi Maduro, podobnie jak sam fakt, że producent płatków wycofuje się ze swoich wenezuelskich interesów.

- Rozpoczęliœmy postępowanie prawne wobec Kelloga, gdyż opuszczenie Wenezueli jest niekonstytucyjne – cytuje BBC wypowiedŸ prezydenta Maduro. – Postanowiłem przekazać fabrykę robotnikom, by kontynuowali produkcję dla ludnoœci.

Kellog nie popiera kroku wenezuelskich władz i ostrzega przed konsekwencjami sprzedaży produktów pod jego markami „bez zezwolenia”. Firma ma też nadzieję wrócić do Wenezueli, gdy tylko tragiczna sytuacja gospodarcza kraju się poprawi.

Nacjonalizacja fabryki Kelloga to nie pierwsze przejęcie œrodków produkcji należšcych do amerykańskich koncernów w tym kraju. W 2016 roku rzšd przejšł należšcš do Kimberly-Clark fabrykę produktów do higieny osobistej. Kimberly-Clark również wycofało się z Wenezueli z powodu kłopotów z zaopatrzeniem w surowce. Koncern rozpoczšł niedawno, w zwišzku z przejęciem jego nieczynnej fabryki i uruchomieniem produkcji przez państwo, procedurę arbitrażowš przeciwko Wenezueli w Banku Œwiatowym.

Wenezuelski rzšd winę za swoje problemy gospodarcze zrzuca na międzynarodowe sankcje nazywajšc je „wojnš ekonomicznš”. Krytycy i opozycja uważajš, że przede wszystkim winne jest fatalne zarzšdzanie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL