Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł spożywczy

Miód szkodzi tak samo jak cukier

Pixabay, maxknoxvill
Prof. n. med. Jarosław Drożdż, kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi rozprawia się z mitem, jakoby miód miał jakieœ lecznicze właœciwoœci w porównaniu do zwykłego, białego cukru.

– Z miodu żadne lekarstwo. Przecież nie ma tam żadnych witamin. Że niby podnosi odpornoœć? Nie znam żadnych badań potwierdzajšcych – zwięŸle wyjaœnia prof. Jarosław Drożdż w rozmowie z Gazetš Wyborczš.

Za tezš o zdrowotnych właœciwoœciach miodu stoi wyłšcznie mšdroœć ludowa – uważa ekspert. Podkreœla też, że dla osób z otyłoœciš lub cukrzycš wszelkie słodzenie jest przeciwwskazane – niezależnie od tego, czy słodzi się cukrem czy miodem.

– Istnieje poglšd, że cukier jest cichym zabójcš, a miód cichym bohaterem. To błędne myœlenie. Dodawanie miodu do owsianki nie jest lepsze niż posypywanie tej owsianki cukrem – potwierdza terapeuta żywienia Ian Marber. – Miód posiada nieco niższy indeks glikemiczny, więc ciało przyswaja go odrobinę wolniej. Efekt jest jednak ten sam.

Zdaniem dietetyka nasze wyobrażenia wprowadzajš nas w błšd. Mówišc „miód”, myœlimy o przyrodzie, tańczšcych pszczołach i drobnych pszczelarzach. Mówišc „cukier”, wyobrażamy sobie przemysłowe uprawy i wielkie fabryki. – Chcemy, żeby jedzenie było „dobre” lub „złe”, ale tak się nie da – ostrzega Marber.

Miód zawiera dużo fruktozy, na którš organizm reaguje dużym wyrzutem insuliny. Na trzustkę działa to niszczšco. Dodatkowo, niespalony miód zostanie zamieniony na tłuszcz. Od miodu nie przybywa krzepy, tylko tłuszczu – stanowczo twierdzi prof. Drożdż.

Jeœli chodzi o mikroelementy zawarte w miodzie, to potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo oraz witaminy A, z grupy B, C i kwas foliowy występujš w œladowych iloœciach, a przetworzony miód, który trafia na półki supermarketów zawiera ich jeszcze mniej. – Miód to cukier. I to tak samo niedobry, jak ten w kryształkach – podsumowuje profesor.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL