Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Rosja zmniejszy wydatki wojskowe

Bloomberg
„Jeszcze Suworow nas uczył, że wojować trzeba nie liczebnoœciš, ale rozumem" - tak Władimir Putin rozpoczšł uzasadnianie decyzji o ograniczeniu wydatków na wojsko.

W przyszłym roku spadnš do 2,85 proc. PKB Rosji.

To duży spadek, bioršc pod uwagę, że jeszcze w 2016 r wydatki na zbrojenia stanowiły 4,1 proc. PKB Rosji czyli 46,6 mld dol.. Dla porównania wojskowy budżet USA na 2018 r jest 15 razy węszy od rosyjskiego - to 700 mld dol.

Putin zapewnił że mniejsze wydatki na wojsko nie odbijš się ani na wojskowych, ani na obronnoœci kraju, pozwolš natomiast uniknšć wikłania Rosji w wyœcig zbrojeń.

Putin zapewnił, że zarobki zawodowych wojskowych będš co roku indeksowane, a od 1 stycznia wzrosnš też wojskowe emerytury a rodziny wojskowych zostanš objęte całoœciowš opiekš medycznš. Na to wszystko w budżecie na trzy lata zapisano 82 mld rubli (4,98 mld zł).

Obecnie Rosja jest na etapie kończenia przezbrajana co oznacza że zamówień wojskowych będzie coraz mniej. Eksperci zapytani przez agencję Prime, sš zdania, że rosyjski budżet wojskowy jest wystarczajšcy, do zachowania „aktywnej obronnoœci".

- Na zakupy i utrzymania techniki wojskowej w przyszłym roku Rosja wyda ok. 2,8 bln rubli (dziœ to ok. 46 mld dol.). A to wystarczy, jeżeli sytuacja na œwiecie w 2018 r będzie podobna do tegorocznej. Dziœ możemy pewnie rozmawiać z USA i Chinami, gdyż nasze wojsko w niczym nie ustępuje ich uzbrojeniu i potencjałowi, pomimo ogromnej różnicy w wydatkach na obronnoœć szczególnie jeżeli chodzi o USA. Amerykanom ustępujemy nieznacznie w okrętach nawodnych, lotnictwie i piechocie - ocenił Wiktor Litowkin, ekspert wojskowy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL