Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Kanada nie kupi myśliwców Boeinga

Bloomberg
Kanada rezygnuje z kupna 18 myœliwców Super Hornet Boeinga z powodu pogłębiajšcego się sporu z ich producentem — podały trzy osoby

Zamiast tego rzšd Kanady ma ogłosić w przyszłym tygodniu kupno starszych używanych w Australii F-18, takich samych, jakie obecnie znajdujš się w kanadyjskiej flocie — dodali informatorzy proszšc o zachowanie ich anonimowoœci. Ottawa daje w ten sposób wyraz swemu oburzeniu z powodu wszczęcia przez Boeinga sporu handlowego z Bombardierem, któremu zarzucił dumpingowš sprzedaż samolotów cywilnych amerykańskim liniom lotniczym. Stawia to pod znakiem zapytania przyszłoœć sprzedaży sprzętu wojskowego Boeinga w tym kraju, gdzie według koncernu pracuje w sektorze cywilnym i wojskowym ponad 17 tys. ludzi

Premier Justin Trudeau stwierdził pod koniec 2016 r., że chce samolotami Boeinga wypełnić lukę do czasu ogłoszenia przetargu na dostawę pełnej floty, która zastšpiłaby wysłużone CF-18. Stosunki Kanady z Boeingiem pogorszyły się jednak, Ottawa zarzuciła mu, że nie postępuje jak partner zasługujšcy na zaufanie i zainteresowała się australijskimi myœliwcami.

Resort obrony Australii poinformował, że Kanada wyraziła 29 wrzeœnia oficjalnie zainteresowanie „pewnš liczbš" jego F/A-18 Classic Hornet i „resort stara się pomóc Kanadzie w tej kwestii". Nie ujawnił ceny, ani innych szczegółów.

Dwie osoby podały, że australijscy wojskowi byli pod konie listopada w Ottawie na rozmowach. Według jednej z nich, kupno australijskich samolotów pozwoli Kanadzie zrobić to taniej, uniknšć szkolenia pilotów i oszczędzić wydatków na nowy łańcuch dostaw. Zainteresowane resorty i Boeing odmówiły skomentowania tych informacji.

Kanada ma oficjalnie ogłosić warunki dotyczšce nowej floty na poczštku 2019 r. i rozpoczšć procedurę otwartej konkurencji. Jednym z poważnych kandydatów jest Lockheed Martin z myœliwcem F-35, o którym Trudeau powiedział najpierw, że go nie kupi, bo jest za drogi, ale rzšd złagodził swe stanowisko i twierdzi teraz, że może stanšć w szranki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL