Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Polska zaskoczona szokujšco wysokš cenš za Patrioty

materiały prasowe
Polska jest zaskoczona  bardzo wysokš cenš za Patrioty,  zaproponowanš przez Waszyngton.  - Jest ona trudna do zaakceptowania przez władze w Warszawie  - stwierdził w tym tygodniu w wywiadzie dla Defense News Bartosz Kownacki , wiceszef MON odpowiedzialny za inwestycje modernizacyjne armii.

To pierwsza tak zdecydowana reakcja Warszawy na ofertę sprzedaży amerykańskich antyrakietowych systemów obrony powietrznej œredniego zasięgu. MON obiecuje  twarde negocjacje Amerykanami  aby zbić trudnš do przyjęcia cenę zestawów Patriot, potrzebnych do budowy obronnego antyrakietowego parasola dla Polski.

Po tym jak Polska otrzymała zgodę Departamentu Stanu na dostawę systemów Patriot w najnowoczeœniejszej konfiguracji, włšcznie z testowanym, szykowanym już dla US Army systemem dowodzenia obronš powietrznš IBCS, negocjatorzy MON  otrzymali rozkazy aby za wszelkš  urealnić cenę importowš broni.

Amerykańska administracja kierujšc w końcu listopada dokumenty w sprawie Patriotów dla Polski do akceptacji Kongresu USA wyceniła ofertę sprzedaży na maksymalnš kwotę 10,5 mld dol. ( czyli równowartoœć ok. 37 mld zł). Tym samym  znaczšco przekroczyła kwoty wyliczone przez polskie MON na  wyposażenie tarczy powietrznej œredniego zasięgu „Wisła" .

– Zrobimy wszystko by obniżyć kwotę należnoœci za  przeciwrakietowy system Raytheona.  Mamy już zachęcajšce doœwiadczenia z negocjacji ceny amerykańskich pocisków JASSM. Racjonalne argumenty trafiajš do decydentów z Waszyngtonu – podkreœlał determinację polskich negocjatorów w listopadzie  wiceminister Kownacki.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL