Arabia Saudyjska, Emiraty, Egipt i Bahrajn zerwały 5 czerwca stosunki dyplomatyczne i handlowe z Katarem, zawiesiły szlaki powietrzne i morskie z największym na świecie eksporterem sprężonego gazu ziemnego, gospodarzem największej w regionie wojskowej bazy USA.

„List intencyjny dotyczy zamiaru kupna przez resort 24 nowoczesnych samolotów Typhoon z ich pełnym wyposażeniem" — podała agencja prasowa QNA i dodała, że podpisali go ministrowie Khalid bin Mohammed al-Attiyah i Michael Fallon. „To pierwszy duży kontrakt wojskowy z Katarem, z jednym z naszych strategicznych parterów" — świadczył brytyjski resort obrony i dodał, że rozmowy w tej sprawie trwały kilka lat. „Mamy też nadzieję, że pomoże to w zwiększeniu bezpieczeństwa w regionie na wszystkie kraje Zatoki" — dodano.

Myśliwce Typhoon są produkowane przez konsorcjum Eurofighter Airbusa, BAE Systems i włoskiej Leonardo (Finmeccanica), dają pracę 40 tysiącom ludzi w W. Brytanii.

Strony nie podały wartości kontraktu. BAE Systems zgodziła się w 2014 r dostarczyć Arabii Saudyjskiej 72 takie myśliwce o wartości 4,43 mld funtów. Ten samolot zyskał mniej zamówień w tym roku od francuskiego Rafale. Katar podpisał w czerwcu umowę kupna myśliwców F-15 Boeinga za 12 mld dolarów, we Włoszech kupił okręty wojenne za 5 mld euro (6 mld dolarów).