Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Radomski grot dla armii

Fotorzepa/Roman
Wojsko dało zielone œwiatło do uruchomienia seryjnej produkcji skonstruowanych w radomskim Łuczniku i Wojskowej Akademii Technicznej karabinków automatycznych MSBS. Pierwszy kontrakt jest wart ok. 500 mln zł.

Helikoptery wielozadaniowe, tym razem bez Caracala Airbus Helicopters, za to z prezentowanym po raz pierwszy na targach potężnym AW101 włoskiego koncernu Leonardo, mokły wczoraj na deszczu na wystawie w Kielcach. Œmigłowce nie sš na topie tematów jubileuszowego XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.

Na konferencjach i w kuluarach trwa za to goršcy spór, czy polski rzšd zdoła w tym roku uzgodnić program offsetowy z Amerykanami i otworzyć drogę do umowy na zakup przeciwrakietowych systemów Patriot. To największy obecnie program modernizacji Sił Zbrojnych RP, wart ok. 30 mld zł. John Baird, wiceprezes Raytheon Integrated Defense Systems ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Polski uspokajał, że do końca wrzeœnia negocjatorzy dołożš kolejne cegiełki do przemysłowego porozumienia.

Korzyœci z patriotów

Producent patriotów konsekwentnie zapewnia, że docelowo połowę prac przy produkcji i wdrażaniu rakietowych zestawów wykonajš polskie firmy, głównie te z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Raytheon szacuje, że już w pierwszej fazie realizacji umowy oznacza to utworzenie ok. 2 tys. nowych miejsc pracy w spółkach PGZ. Najpierw do Polski przeniesiona zostanie produkcja wyrzutni, urzšdzeń łšcznoœci wraz z przekazaniem wiedzy o skomplikowanym systemie zarzšdzania projektem.

– Wyposażymy waszych specjalistów w umiejętnoœci, które umożliwiš wykonywanie w kraju obsługi i okreœlonego poziomu serwisu systemu, aby zapewnić armii samowystarczalnoœć w tym zakresie – zapewniał John Baird. W kolejnej fazie realizacji kontraktu przyjdzie czas na włšczanie polskich firm do kooperacji przy budowie najbardziej zaawansowanych technologicznie elementów zestawów Patriot – nowoczesnego radaru AESA o polu widzenia 360 st. i wysoko manewrowego pocisku SkyCeptor (to na razie wspólny projekty USA i Izraela). Kierownictwo MON już kilkakrotnie zapowiadało, że jeœli negocjacje offsetowe z Amerykanami potoczš się po myœli polskich decydentów i przemysłu, gigantyczna umowa na rakietowy oręż dla tarczy powietrznej Wisła mogłaby zostać podpisana w końcu tego roku.

Miliardy na broń

Szef MON Antoni Macierewicz, który we wtorek uczestniczył w otwarciu XXV MSPO powtórzył, że modernizacja armii w kierunku, który wyznacza nowy strategiczny przeglšd obronny państwa, będzie kosztować budżet 550 mld zł w cišgu następnych 14 lat. Wyższe nakłady w kolejnych dekadach majš umożliwić wzrost wskaŸnika wydatków na obronę narodowš do 2,5 proc. PKB kraju do 2030 roku, akceptowany przez obecny rzšd.

Szef MON wykorzystał we wtorek okazję, by poinformować, że wojsko dało zielone œwiatło do uruchomienia seryjnej produkcji skonstruowanych w radomskim Łuczniku i Wojskowej Akademii Technicznej karabinków automatycznych MSBS. Mówi się o zamówieniu pierwszej partii – 53 tys. sztuk. Modułowe automaty kalibru 5,56 mm, które otrzymały nazwę Grot, trafiš najpierw do jednostek Obrony Terytorialnej, ale jak zapewnia wiceprezes PGZ Szczepan Ruman, po uzbrojeniu tworzonej dopiero formacji, groty znalazłyby się na wyposażeniu pozostałych rodzajów wojsk.

To ważna, niektórzy twierdzš nawet, że historyczna, decyzja, bo grot/MSBS to pierwszy od kilkudziesięciu lat karabin od postaw zaprojektowany przez polskich inżynierów, zrywajšcy z praktykš powielania przez krajowy przemysł rosyjskich konstrukcji wywodzšcych się z rodziny Kałasznikowa.

Prace nad MSBS rozpoczęły się w 2007 r., a broń po raz pierwszy została oficjalnie zaprezentowana w Radomiu w sierpniu 2012 r.

Nowy modułowy automat natowskiego kalibru 5,56 mm to potencjalny następca broni wywodzšcej się z rodziny AK-47 – m.in. zamawianych wcišż w tysišcach egzemplarzy, wiecznie modernizowanych beryli, które służš żołnierzom na pierwszej linii. MSBS jest z innej epoki: ergonomiczny, dostosowany do optoelektronicznych celowników, budowany z wymiennych segmentów, które posłużš w przyszłoœci do rozwijania kolejnych wersji tej broni: lekkich karabinów maszynowych, karabinków o podwyższonej celnoœci dla strzelców wyborowych czy wersji skróconych, tzw. bezkolbowych, dla komandosów. Grot może strzelać ogniem pojedynczym lub cišgłym z teoretycznš szybkostrzelnoœciš 700–900 strzałów na minutę. Zasięg ognia to ok. 500 metrów. Magazynki majš pojemnoœć 30 lub 60 naboi standardowego kalibru NATO.

Inwestycje w Łuczniku

– Modułowa konstrukcja może obniżyć koszty produkcji i usprawnić obsługę logistycznš nowego uzbrojenia – twierdzš eksperci. Większoœć z nich podkreœla zalety nowego karabinka z Łucznika, ale zawraca też uwagę, że pionierska jeszcze kilka lat temu polska konstrukcja zdšżyła już utracić walor œwieżoœci na rynku, bo co najmniej o pięć lat spóŸniono decyzje o wdrożeniu MSBS do seryjnej produkcji. Wykorzystała to skutecznie zagraniczna konkurencja.

Aby uruchomić masowš produkcję grotów, Fabryka Broni Radom musi zupełnie przebudować linie technologicznš i wyposażyć jš w specjalne obrabiarki sterowane numerycznie. Już wzięła na ten cel kilkudziesięciomilionowy kredyt.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL