Rakietowy offset za Patrioty dopinany w grupach roboczych

Międzynarodowe, polsko amerykańskie grupy robocze z udziałem przedstawicieli rządów i przemysłu obronnego przygotują szczegółowe warunki offsetowej współpracy w ramach kontraktu na dostawy systemów obrony powietrznej Patriot - uzgodnili w USA eksperci MON i szefowie Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Aktualizacja: 26.04.2018 13:45 Publikacja: 26.04.2018 12:04

Pierwsze dwie baterie Patriot mają trafić do Polski do 2022 roku

Pierwsze dwie baterie Patriot mają trafić do Polski do 2022 roku

Foto: KRZYSZTOF SKłODOWSKI

Zakup antyrakietowego systemu opartego na zestawach Patriot to największa w historii i najbardziej skomplikowana technologicznie inwestycja modernizacyjna polskiej armii, dlatego już latem zeszłego roku zdecydowano o podzielenie transakcji na dwie fazy.

W pierwszej wartej blisko 20 mln zł – amerykanie dostarczą broń (2 baterie ) w konfiguracji identycznej jaką dziś u producentów zamawia US Army. Następny zakup – 6 kolejnych baterii Patriot będzie dopiero negocjowany a pozyskiwany wówczas oręż ma zawierać wszelkie nowinki wynikające z rozwoju systemu.

Kompensaty są już na papierze

Umowa offsetowa dotycząca pierwszej fazy transakcji podpisana w końcu marca w Warszawie z Raytheon Company według komunikatu polskiego resortu obrony , zawiera 31 zobowiązań (na okres 10 lat). Według zapewnień MON pozwoli ona na „pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł dowodzenia IBCS, produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także na utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu „Wisła" i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej. Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster. Wartość kompensat to – dokładnie 224 121 788 złotych.

Analogiczna umowa z Lockheed Martin Global Inc. zawiera „15 zobowiązań offsetowych do zrealizowania także w ciągu najbliższej dekady. MON podkreśla, że „pozyskane w jej ramach zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcji wybranych elementów tych pocisków, budowę laboratorium dla badań rakietowych." Lockheed ma zapewnić także nowe zdolności związane z utrzymaniem przez polski przemysł samolotów F-16. Wartość umowy offsetowej wynosi 724 764 000 złotych.

Offset w praktyce

Dopiero teraz PGZ ujawniła, że podczas ubiegłotygodniowych spotkań w Huntsville ( 16-21 kwietnia ) podjęto przygotowania do podpisania przemysłowych umów kooperacyjnych związanych z wykonaniem przez amerykańskie koncerny zobowiązań offsetowych wartości ok. 950 mln dol.

Firma informuje także, że o mechanizmach koordynacji realizacji I etapu programu Wisła ( to zakup 2 baterii Patriot czyli 16 wyrzutni pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych , kompletu kierowanych pocisków PAC-3 MSE i zintegrowanego systemu dowodzenia IBCS) rozmawiał w Departamencie Stanu USA szef PGZ Jakub Skiba. Rozmowy prezesa PGZ dotyczyły także wstępnych ustaleń związanych z podjęciem wkrótce uzgodnień związanych z II fazą pozyskiwania oręża dla tarczy powietrznej Wisła.

Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że polska strona chciała się upewnić jaki jest aktualny status i poziom dostępności technologii rakietowych i radarowych w ramach zaplanowanych kompensat. Już od lata zeszłego roku wiadomo, że dopiero z II fazą zamówień na Patrioty czyli zakupem następnych 6 baterii Patriot związane są największe technologiczno-offsetowe nadzieje krajowej zbrojeniówki. To wówczas polski przemysł miałby szansę uzyskać znaczący dostęp do technologii budowy niskokosztowych antyrakiet SkyCeptor i unikalnych rozwiązań dotyczących radarów AESA nowej generacji opartych na wydajnych procesorach z azotku galu (GAN).

Technologie na radarze ministra Błaszczaka

W tym tygodniu producent Patriotów koncern Raytheon ujawnił że oferowany Polsce dookólny radar z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA) bazujący na technologii azotku galu proponowany jako udoskonalenie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot®, ma za sobą już przekraczając 3000 godzin testów.

- Radar finansowany przez firmę Raytheon wykazał zdolność obserwacji w zakresie 360 stopni, śledząc cele taktyczne, takie jak manewrujące samoloty bojowe, symulowane rakiety manewrujące i balistyczne oraz drony – zapewnił Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale Integrated Defense Systems Raytheona.

Pete Bata, wiceprezes ds. polskiej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS obiecuje, że amerykańska firma mogłaby dostarczyć swój najnowszy radiolokator w niespełna 48 miesięcy od podpisania kontraktu, „potencjalnie umożliwiając pierwszym bateriom Patriot systemu Wisła obronę przed zaawansowanymi zagrożeniami nadlatującymi z dowolnego kierunku".

Raytheon zapewnia, że przyszły radar o polu widzenia 360 st. będzie zintegrowany z zamówionym przez Polskę systemem kierowania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Zachowa też możliwość współpracy z obecnie eksploatowanym stanowiskiem kierowania ogniem Patriot Engagement Control Station i jest w pełni zgodny operacyjnie z innymi systemami NATO, takimi jak np. niemiecki SAMOC.

Transfer technologiczny związany z całym programem Wisła jest zapewne istotna częścią i rozmów , które prowadzi w tym tygodniu przebywający w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W planie wizyty ministra przewidziano spotkania z Johnem Boltonem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych (26 kwietnia) oraz sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem (27 kwietnia). Szef MON podczas swojej wizyty w USA odbędzie także rozmowy z przedstawicielami Kongresu.

Zakup antyrakietowego systemu opartego na zestawach Patriot to największa w historii i najbardziej skomplikowana technologicznie inwestycja modernizacyjna polskiej armii, dlatego już latem zeszłego roku zdecydowano o podzielenie transakcji na dwie fazy.

W pierwszej wartej blisko 20 mln zł – amerykanie dostarczą broń (2 baterie ) w konfiguracji identycznej jaką dziś u producentów zamawia US Army. Następny zakup – 6 kolejnych baterii Patriot będzie dopiero negocjowany a pozyskiwany wówczas oręż ma zawierać wszelkie nowinki wynikające z rozwoju systemu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły