Spółka o proporcjach 60:40 proc. (MBDA: LM) będzie głównym dostawcą nowego systemu TLVS za wiele miliardów dolarów, jaki obie firmy negocjują od 2015 r. z niemieckim resortem obrony. Nowy system zastąpi system obrony powietrznej rakietami Patriot rozmieszczony w latach 80. Dietmar Thelem z kierownictwa MBDA wyjaśnił, że utworzenie takiej spółki było następnym naturalnym krokiem partnerów prowadzących od dawna interesy. Nie oznacza jednak, że kontrakt jest bliski zawarcia, ale że obie strony osiągają postęp. — Zbliżamy się każdego dnia — dodał.

Niemiecka minister obrony ogłosiła w 2015 r. o wyborze systemu MEADS (Medium Extended Air Defence System) opracowany za 4 mld dolarów pochodzących z Niemiec, Włoch i USA, zamiast systemu Patriot Raytheona. Od tamtej pory obie strony starały się dopracować szczegóły i warunki programu.. Dyskusje firm z rządem uległy komplikacji z powodu nowych wytycznych dla zamówień publicznych zwiększających przejrzystość procedury i zmniejszających ryzyko poślizgów technicznych i przekraczania kosztów, co jest plagą wszystkich nowych projektów. Rządowi informatorzy wyjaśnili, że początkowa propozycja MBDA należącej do Airbusa, BEA Systems i Leonardo nie miała wymaganych szczegółów i dokładności.

Gregory Kee pilotujący sprawę ze strony Lockheeda powiedział, że dział zamówień w resorcie obrony oczekiwał, że jeden kontrahent dostarczy nowy system rakietowy. — Formalna rejestracja spółki ma zapewnić możliwość działania jako jednego głównego kontrahenta, aby nasz niemiecki klient otrzymał najbardziej nowoczesny system na świecie. — powiedział. Thelen i Kee nie chcieli przewidywać, kiedy kontrakt zostanie sfinalizowany. — Nadal wspieramy procedurę, reagujemy na wymogi zgłaszane przez rząd. Przestrzegamy tej procedury. Do czasu jej zakończenia nie możemy mówić o cenie czy harmonogramie — stwierdził Kee.

Początkowo zakładano, że poigram TLVS będzie kosztować ok. 4 mld euro, ale osoby związane z propozycją mówią, że ostateczny koszt może być większy o kilka miliardów. System TLVS został opracowany wspólnie przez Niemcy, Włochy i USA, ale armia amerykańska zdecydowała później, że nie kupi go dla siebie.