BAE Systems: zbrojeniowy gigant bierze nas na celownik

Firma BAE Systems, globalny gigant zbrojeniowy twierdzi, że na rynkach poprawiają się perspektywy sprzedaży broni i sprzętu wojskowego. Europejski koncern obserwuje, że po latach spadków zamówień militarnych w wielu krajach zahamowany został trend redukowania budżetów obronnych.

Aktualizacja: 27.02.2018 16:02 Publikacja: 27.02.2018 10:55

BAE Systems: zbrojeniowy gigant bierze nas na celownik

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Nowe tendencje w handlu sprzętem wojskowym znalazły odzwierciedlenie już w ubiegłorocznych wynikach BAE Systems. Jak poinformował Charles Woodburn dyrektor zarządzający zbrojeniowej firmy (nr 2 po Lockheed Martin z USA na rynku obrotu specjalnego) zatrudniającej ponad 83 tys. pracowników w 40 krajach, przychody grupy w 2017 r. zwiększyły się o 0,5 mld funtów do 18,3 mld GBP. W tym samym czasie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wzrosły o 748 mln funtów do 1.752 mln GBP. Zadłużenie netto BAE Systems w 2017 r. zmniejszyło się o 790 mln GBP w porównaniu ze stanem z 31 grudnia 2016 r.

Wartość portfela zamówień brytyjskiego koncernu w ciągu minionego roku przekroczyła 41,2 mld funtów.

Tajfuny dla Kataru, lotniczy biznes z USA

Na poprawę wyników BAE System złożyły się w zeszłym roku przede wszystkim potężne kontrakty w Zatoce: lotniczy segment koncernu i rząd Kataru zawarły umowę o wartości ok. 5 mld funtów na dostawy 24 samolotów Eurofighter Typhoon dla sił powietrznych Emiratu - wraz z pakietem technicznego wsparcia i szkoleniowym. Początek dostaw uderzeniowych maszyn przewidziano na koniec 2022 r. Emirat Kataru jest dziewiątym krajem świata, który wybrał europejskie wielozadaniowe odrzutowce Tajfun. A program Eurofighter Typhoon to obecnie największy program wojskowy w Europie, w ramach którego zamówiono do tej pory już 623 samoloty.

Przy okazji publikacji zeszłorocznych wyników korporacja BAE Systems ujawniła najważniejsze transakcje zawarte w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Amerykański dział BAE - Electronic Systems otrzymał m in. zamówienia w ramach programu F-35 Lightning II o wartości 450 mln dol. na produkcję kolejnych komponentów do budowy samolotu wielozadaniowego 5 generacji i 5-letnie wsparcie dla tego projektu.

Rakiety, haubice i okręty

W związku z wzrostem zapotrzebowania na laserowo kierowane rakiety Advanced Precision Kill Weapon System BAES dostarczy klientom jeszcze w tym roku ponad 13 000 rakiet o wartości ok. 300 mln dol.

W 2017 r. amerykański dział koncernu - Intelligence & Security uzyskał sześć kontraktów o łącznej wartości przekraczającej 180 mln dolarów, zwiększając swoje wsparcie analityczne na rzecz amerykańskich agencji wywiadu w takich obszarach jak: wywiad wideo, nadzór, rozpoznanie.

Spółka otrzymała też kontrakt o wartości 414 mln USD w ramach trzeciej i ostatniej opcji na początkową produkcję 48 samobieżnych armatohaubic M109A7 i wozów do transportu amunicji w ramach programu Paladin Integrated Management.

Potężne kontrakty realizują też morskie i stoczniowe działy BAES . W zeszłym roku w czerwcu podpisano m in. umowę o całkowitej wartości 3,7 mld funtów na produkcję pierwszej serii trzech fregat typu 26 . W lipcu 2017 w Glasgow ruszyły prace produkcyjne przy pierwszym okręcie . W ramach kontraktu na program budowy siedmiu okrętów podwodnych typu Astute realizowane jest aktualnie zamówienie o wartości 1,4 mld GBP na szósty okręt dla Royal Navy, podczas gdy czwarta jednostka o nazwie Audacious wykonała pierwsze zanurzenie.

Obsługa polskich Jastrzębi

W zeszłym roku BAE Systems zwiększył swoją aktywność w Polsce. We wrześniu 2017 podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach amunicyjno – rakietowe Mesko ( Polska Grupa Zbrojeniowa zawarło ze szwedzkim oddziałem BAE Systems porozumienie o współpracy przy produkcji amunicji programowalnej 57 mm do dział zainstalowanych na okrętach Marynarki Wojennej. Po uruchomieniu projektu technologie szwedzkiej firmy mogły by być wykorzystane m.in. w przyszłych programach budowy okrętów patrolowych i obrony wybrzeża o kryptonimach Czapla i Miecznik.

Stołeczna firma należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno -Technologiczne (WCBKT) z wykorzystaniem technologii brytyjskiego giganta zbrojeniowego zajmie się obsługą naziemną samolotów F-16 Sił Powietrznych RP. WCBKT w końcu 2017 r. podpisała z BAE Systems 5 letnią umowę w tej sprawie.

Bez podstawowych lotniskowych urządzeń takich jak zasilacze elektroenergetyczne nie da się uruchomić silników myśliwca a bez podnośników hydraulicznych – podwiesić pod jego skrzydłami rakiet i bomb. Do tej pory naprawy i serwisowanie kilkunastu urządzeń do lotniskowej obsługi wielozadaniowych bojowych jastrzębi na polskich lotniskach nadzorowali i certyfikowali Amerykanie. - Po kilkunastu latach eksploatacji myśliwców te kompetencje sukcesywnie , z pomocą fachowców BAES przejmować będą nasi specjaliści. - Wreszcie polonizujemy kluczowy element logistycznego wsparcia eksploatacji maszyn F-16 – nie kryje satysfakcji Piotr Kisiel, prezes WCBKT.

Potwierdzony kontraktem zakres współpracy z BAE Systems - obejmuje szkolenia, dostawę części zamiennych i usług inżynierskich. Równolegle następować ma przekazywanie umiejętności. Prace rozwojowe i produkcja urządzeń będą mieć miejsce zarówno w zakładach Electronic Systems firmy BAE Systems w Stanach Zjednoczonych, jak również na terenie WCBKT w Warszawie. - Docelowo współpraca polskiej firmy z zagranicznym partnerem ma otworzyć drogę do produkcji i sprzedaży polskich urządzeń lotniskowych na rynkach zachod¬nich w ramach łańcuchów dostaw BAE Systems - planuje prezes Kisiel.

Wieża do Kraba i inne projekty

Obronny gigant BAE Systems angażował się w przeszłości w modernizację polskiej armii a obecnie zatrudnia ponad 100 specjalistów w Poznaniu, gdzie opracowywane są informatyczne narzędzia, programy i usługi z zakresu analizy danych, zarządzania ryzykiem i wykrywania oszustw m.in. w systemach finansowych. Przemysł brytyjski dysponuje rozwiązaniami które z powodzeniem zastosować można także w naszych programach produkcji dronów, czy okrętowych – zapewniali w zeszłym roku szefowie PGZ. Polska Grupa zbrojeniowa rozmawiała z brytyjskim partnerem na temat możliwości współpracy przemysłowej między innymi przy budowie brytyjskich fregat typu 31e najnowszej generacji dla Royal Navy.

Brytyjczycy przy okazji kolejnych spotkań z menagerami PGZ przypominali, że współpraca zbrojeniowych przemysłów obu krajów ma już swoją historię. To od kontraktu z koncernem GEC Marconi (obecnie BAE Systems) w 1999 r. na zakup licencji na system wieżowy - nazwany wówczas „Chrobry"- dla armatohaubic 155 mm, rozpoczęła się wielka kariera superdział Krab z Huty Stalowa Wola.

Przykładem udanej kooperacji jest również przeprowadzona przez Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu modernizacja oraz dostarczenie pakietu szkoleniowego dla znajdujących się na wyposażeniu RAF przeciwlotniczych zastawów rakietowych SA-6 Gainful i SA-8 Gecko.

Nowe tendencje w handlu sprzętem wojskowym znalazły odzwierciedlenie już w ubiegłorocznych wynikach BAE Systems. Jak poinformował Charles Woodburn dyrektor zarządzający zbrojeniowej firmy (nr 2 po Lockheed Martin z USA na rynku obrotu specjalnego) zatrudniającej ponad 83 tys. pracowników w 40 krajach, przychody grupy w 2017 r. zwiększyły się o 0,5 mld funtów do 18,3 mld GBP. W tym samym czasie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wzrosły o 748 mln funtów do 1.752 mln GBP. Zadłużenie netto BAE Systems w 2017 r. zmniejszyło się o 790 mln GBP w porównaniu ze stanem z 31 grudnia 2016 r.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał partnera
Przed nami jubileusz 10 lat w Polsce
Biznes
Rewolucyjny lek na odchudzenie Ozempic może być tańszy i kosztować nawet 20 zł
Biznes
Igor Lewenberg, właściciel Makrochemu: Niesłusznie objęto nas sankcjami
Biznes
Wojna rozpędziła zbrojeniówkę
Biznes
Standaryzacja raportowania pozafinansowego, czyli duże wyzwanie dla firm