Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Najwięcej broni Ukraina sprzedaje... Rosji

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Wojna w Donbasie, embargo i sankcje nie przeszkodziły Rosji importować broni z Ukrainy. Moskwa stała się największym klientem ukraińskiej zbrojeniówki.

W 2016 r. Rosja była największym odbiorcš ukraińskiej broni. Zakłady zbrojeniowe Ukrainy wyeksportowały do Rosji broń za 169 mln dol., a rosyjski import broni z Ukrainy zwiększył się w cišgu roku o 72 proc. - podał Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).

Ukraina nie eksportowała tyle broni do Rosji nawet w czasie prezydentury Janukowycza. Nie otrzymała tyle nawet od dotychczasowego swojego największego klienta - Tajlandii - odbiorcy czołgów „Opłot" (T-84U) uznawanych za jedne z najlepszych na œwiecie.

Największym partnerem Rosjan na Ukrainie sš zakłady zbrojeniowe Motor Sicz, należšce do Wiaczesława Bogusłajewa - byłego parlamentarzysty, a obecnie biznesmena z Zaporoża. Firma realizuje dla Rosjan produkcję silników AI-222. Ta sama firma dostarcza też Rosji silniki lotnicze do lekkich szturmowych samolotów Jak-130. Kontrakt opiewa na 218 sztuk - podajš Szwedzi.

Drugim największym kupcem ukraińskiej broni były w 2016 r. Chiny (90 mln dol. - dla porównania w 2014 r. Chińczycy kupili broń za 140 mln dol. a w 2015 r. za 85 mln dol.).

Na trzeciej pozycji po raz pierwszy pojawiło się Kongo (86 mln dol.), wyprzedzajšc Tajlandię (67 mln dol.). Na dziewištej pozycji wœród odbiorców ukraińskiej broni znalazła się Polska (8 mln dol.). Wczeœniej - w 2015 i 2014 r. polskie firmy nie kupowały broni na Ukrainie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL