Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Jest kandydat na prezesa PGZ. Macierewicz dziękuje staremu zarzšdowi

Fotorzepa, Michał Walczak
W zbrojeniowym przemyœle trwa wielkie kadrowe sprzštanie po rzšdach w MON Antoniego Macierewicza. Potwierdziły się informacje „Rzeczpospolitej" o odwołaniu dotychczasowego zarzšdu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Minister Macierewicz podziękował im dziœ na Twitterze.

Władzę w strategicznym, państwowym holdingu przejmujš zaufani ludzie nowego ministra obrony Mariusza Błaszczaka.

Do 14 lutego Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej przyjmować będzie zgłoszenia kandydatów w konkursie na prezesa PGZ. Jest bardzo prawdopodobne, że swojš kandydaturę zgłosi Jakub Skiba, oddelegowany w czwartek ze składu Rady Nadzorczej grupy do kierowania zbrojeniowym koncernem – dowiedziała się „Rzeczpospolita".

Zapewne jeszcze przed œrodš organy statutowe PGZ wskażš przynajmniej jednego nowego wiceprezesa po to, aby obecny zarzšd mógł w przejœciowym okresie efektywnie podejmować decyzje.

W czwartek do godzin wieczornych trwały w centrali największej polskiej zbrojowni, skupiajšcej 65 kluczowych państwowych spółek obronnych, kadrowe roszady. Najpierw nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PGZ zmieniło skład rady nadzorczej. Odwołało troje z czworga członków RN - Konstancję Puławskš, Piotra Sulewskiego i Karola Tatarę. Jednoczeœnie w skład rady zostali powołani: Bogdan Borkowski, Wojciech Dšbrowski, Paweł Olejnik i Jakub Skiba. Nowa rada odwołała dotychczasowy zarzšd z prezesem Błażejem Wojniczem. Stanowiska stracili też wiceprezesi: Robert Gut, Adam Lesiński, Maciej Lew-Mirski i Szczepan Ruman.

Staremu zarzšdowi PGZ podziękował na Twitterze minister Antoni Macierewicz.

Od wczoraj narodowym koncernem zbrojeniowym zatrudniajšcym ok. 20 tys. pracowników, z rocznymi przychodami na poziomie 5 mld zł kieruje Jakub Skiba oddelegowany w tym celu ze składu Rady Nadzorczej. Obecny p.o. prezesa PGZ to były wiceminister MSWiA, gdy resortem kierował Mariusza Błaszczak, a ostatnio p.o. szefa Polskiej Wytwórni Papierów Wartoœciowych.

Jakub Skiba pochodzi z Krakowa, ukończył historię na KUL, jest również absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. W latach 1993-1997 pracował w NIK, MSZ i jako I Sekretarz w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ. W latach 1997-1999 pełnił funkcję dyrektora biura szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w latach 1999-2001 - dyrektora generalnego w GUS. Od 2005 r. był dyrektorem generalnym w MSWiA, a następnie w KPRM. W 2007 został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w skład zarzšdu NBP. Był również członkiem Rady KSAP i Rady ds. UchodŸców. W 2016 r. uzyskał tytuł doktora ekonomii w Szkole Głównej Handlowej.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL