W końcu zeszłego tygodnia zbrojeniowa grupa podpisała z Narodowym Inspektoratem Uzbrojenia Włoch, dwie umowy w tej sprawie. Ich łączna wartość przekracza 500 milionów euro.

Wieloletnia umowa na nowy śmigłowiec rozpoznawczo-eskortowy (NEES) dla włoskiej Armii przewiduje badania, opracowanie, wdrożenie i produkcję oraz próby prototypu oraz budowę trzech egzemplarzy helikopterów przedprodukcyjnych. Włoskie siły zbrojne potrzebują 48 maszyn, które zastąpiłyby w przyszłości flotę uderzeniowych śmigłowców AW129, które zostaną wycofane do 2025 r. po ponad 35 latach służby. Twórcy programu NEES będą korzystali zarówno z wielu lat doświadczeń operacyjnych, jakie Armia Włoch zyskała eksploatując śmigłowce AW129, jak i z know-how lotniczego segmentu Leonardo w specyficznym sektorze produkcji bojowych śmigłowców. Pozwoli to na wprowadzenie do służby jeszcze bardziej zaawansowanego technologicznie produktu, o lepszych osiągach i niższych kosztach eksploatacyjnych, tak aby móc sprostać nowym zagrożeniom i potrzebom włoskich sił zbrojnych w czasie kolejnych 30 lat.

Włoskie Siły Powietrzne potrzebują także ok. 45 samolotów nowych szkoleniowych. Włoskie Siły Zbrojne nadały im oznaczenie T-345. Nowe lekkie odrzutowce będą stopniowo zastępować 137 wysłużonych treningowych maszyn MB-339 będących w służbie od 1982 r. Nowe samoloty mają funkcjonować równolegle z flotą 18 dwusilnikowych maszyn Aermacchi M-346 już zamówionych i obecnie używanych przez Włoskie Siły Powietrzne w zaawansowanej fazie szkolenia pilotów. Wspólnie te dwa typy samolotów będą tworzyć w przyszłości jeden z najbardziej nowoczesnych systemów szkolenia pilotów wojskowych na świecie. Dzięki osiągom nowych odrzutowców oraz zaawansowanym systemom szkolenia naziemnego, maszyny M-345 zapewnią Włoskim Siłom Powietrznym znaczną poprawę skuteczności szkolenia, wydajności oraz zmniejszą koszty operacyjne. Dostawa pierwszych maszyn jest spodziewana do 2019 r.

Zarząd Leonardo twierdzi ,że podpisanie obydwu umów jest rezultatem konstruktywnych dyskusji prowadzonych miedzy rządem włoskim i przemysłem, które pomogły w określeniu wymagań oraz najlepszych technologicznie odpowiedzi na nie. Mauro Moretti, CEO i Dyrektor Generalny Leonardo uważa, że dzięki osiągniętemu porozumieniu, włoski producent uzbrojenia dostarczy zaawansowane rozwiązania włoskiej armii poprzez opracowanie nowych technologii, rozwój umiejętności i zdolności przemysłowych w kraju.

Tekst powstał we współpracy z partnerem serwisu PZL-Świdnik: Rzecz o polskich śmigłowcach.