Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przemysł Obronny

Amerykański producent broni palnej Remington bankrutuje

www.remington.com
Największy w Stanach producent broni strzeleckiej i amunicji osišgnšł porozumienie z wierzycielami pozwalajšce mu skorzystać z art. 11 kodeksu handlowego o ochronie przed wierzycielami w czasie procedury naprawczej i zmniejszyć dług 950 mln dolarów.

Remington Outdoor Co. wystšpi wkrótce do sšdu ds. bankructw w Wilmington w stanie Delaware o objęcie go art. 11 kodeksu handlowego przewidujšcym ochronę przed roszczeniami wierzycieli w okresie restrukturyzacji zatwierdzonej przez ten sšd. Wyjaœnił, że obecne porozumienie zapewni mu ochronę prawnš stanu Delaware, pozwoli zlikwidować 700 mln długu, a w ramach postępowania naprawczego otrzyma 145 mln dolarów na utrzymanie działalnoœci.

Remington zapewnił w komunikacie, że jego działalnoœć „nie zostanie zakłóconš przez proces restrukturyzacji. Bez przerw będš dokonane płatnoœci partnerom handlowym podobnie jak usługi dla konsumentów”.

Firma należy obecnie do funduszu private equity Cerberus Capital Management, ale w ramach postępowania naprawczego fundusz straci w niej udziały, zaœ wierzyciele, m. in. Franklin Templeton Investment i JP Morgan Asset Management zamieniš swe należnoœci na akcje.

Ogłoszenie postępowania upadłoœciowego wynika ze spadku sprzedaży broni palnej, bo Amerykanie nie bojš się już drastycznych ograniczeń w dostępie do niej. Prezydent Donald Trump zapewnił, że „nigdy, przenigdy nie naruszy prawa jednostek do posiadania i noszenia broni”. Od czasu jego wyboru w listopadzie 2016 inny producent American Outdoor Brands stracił niemal dwie trzecie kapitalizacji giełdowej, a Sturm Ruger & Co 25 proc. wartoœci.

Sprzedaż tej broni wzrosła do rekordowego poziomu w 2016 r., jej produkcja wzrosła do 11 mln sztuk, pod koniec kadencji Baracka Obamy, bo pojawiły się obawy, że Hillary Clinton po wygraniu wyborów wprowadzi ostrš kontrolę handlu broniš. Gdy wygrał Trump, popierany przez organizację producentów National Rifle Association, te obawy zmalały, ale również sprzedaż.

Remintonowi zaszkodziła dodatkowo negatywna reklama po masakrze w 2012 r. 20 dzieci i 6 nauczycieli w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown (Conn.), bo zamachowiec korzystał m. in. ze strzelby Remington Bushmaster.

Firmę Remington Arms założył w 1816 r. w Ilion w stanie Illinois miejscowy kowal Eliphalt Remington zaczynajšc od produkcji bębenków, następnie broni bębenkowej. Po dołšczeniu trzech synów firma przybrała nazwę Remington & Sons, rozwijała działalnoœć produkujšc także maszyny do szycia, maszyny do pisania i inny sprzęt biurowy, golarki. Obecnie ma centralę w Madison w Północnej Karolinie, zatrudnia w Stanach 3500 ludzi.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL