Obie strony przeprowadziły rozmowy z resortem obrony i oficjalnej informacji należy spodziewać się w najbliższych tygodniach — podały osoby znające sprawę. Przygotowywana spółka będzie mieć 2 partnerów o równych udziałach, co nada większego znaczenia partnerowi amerykańskiemu i podzielić się również większym ryzykiem.

Resort poinformował wcześniej w Bundestagu, że nie uda mu się sfinalizować przed wyborami 24 września kontaktu z MBDA na kilka miliardów euro. Resort chce podpisać umowę o programie rakiet MEADS (Medium Extended Air Defense System), wybrany w 2015 r., ale uważa, że jest jeszcze wiele pracy do wykonania w sprawie propozycji producenta i sposobu realizacji. Program ma zastąpić amerykańskie rakiety Patriot koncernu Raytheon zamówione w latach 80.

Wiceminister obrony, Katrin Suder spotkała się w szerszym gronie deputowanych do parlamentu na temat tego programu ocenianego na 4 mld euro. System MEADS został opracowany przez Lockheeda i MBDA w ramach poprzedniej spółki j. v., która uczestniczyła w wielostronnym programie finansowanym przez USA, Niemcy i Włochy. Amerykanie wystąpili jednak z tego programu kilka lat temu. Wcześniej spółka MBDA była głównym wykonawcą, a Lockheed poddostawcą.