Pierwszy w historii karabin całkowicie polskiej konstrukcji

Siły Zbrojne RP mogą doczekać się pierwszego w historii karabinu całkowicie krajowej konstrukcji. Z Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej można uzyskać aż jedenaście odmiennych taktycznie konstrukcji strzeleckich.

Aktualizacja: 27.02.2017 18:07 Publikacja: 27.02.2017 14:05

Karabin MSBS-5,56

Karabin MSBS-5,56

Foto: Wikimedia

Od niemal siedmiu powojennych dekad indywidualne uzbrojenie polskiego żołnierza opierało się na słynnym, produkowanym m.in. w Radomiu AK-47, czyli kałasznikowie. Teraz to się zmieni.

11 odmian karabinku

W ubiegłym roku radomska Fabryki Broni podpisała pierwszą umowę na dostawy karabinków rodziny MSBS-5,56 dla Wojska Polskiego. Kontrakt o wartości 1,65 mln zł obejmuje partię 150 karabinów ceremonialnych.

Dla wszystkich 11 odmian MSBS wspólna jest komora zamkowa, do której dołącza się kolejne moduły składowe broni. Broń skonstruowano zarówno w systemie konwencjonalnym, jak i bezkolbowym. To wszystko daje możliwość dostosowania karabinu do różnych warunków, a nawet indywidualnych preferencji strzelca prawo- oraz i leworęcznego.

MSBS obejmuje subkarabinek, karabinek podstawowy, karabinek-granatnik, karabinek wyborowy i karabinek maszynowy. Odmiana stworzona na potrzeby pododdziałów reprezentacyjnych wojska i innych służb mundurowych nosi nazwę MSBS-R.

MSBS ma być docelowo podstawowym uzbrojeniem zaawansowanego indywidualnego systemu walki Tytan.

MSBS w służbach specjalnych i grze komputerowej

Koncepcja zbudowania polskiego karabinku powstała w Wojskowej Akademii Technicznej na początku XXI w. Wnikliwiej nad Modułowym Systemem Broni Strzeleckiej zaczęto pracować w 2007 roku, wspólnie w WAT i Fabryce Broni Łucznik-Radom. W 2012 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dofinansowało projekt ze środków na naukę w latach 2012-2016.

Do tej pory wyprodukowano przeszło 200 zestawów do złożenia karabinków MSBS-5.56. Partię 150 sztuk dostarczono dla batalionu reprezentacyjnego Wojska Polskiego, a 40 sztuk dla kompanii honorowej Służby Więziennej.

Polska armia jest wyjątkiem, ponieważ w modułowe odpowiedniki MSBS, a więc amerykański FN SCAR, rosyjski OC-14 czy izraelski TAR-21, najczęściej uzbrojone są wojska specjalne. Ciekawostką jest to, że najwcześniej z MSBS mogli zapoznać się gracze komputerowi. Broń ta pojawiła się w znanej grze Call of Duty w 2013 roku.

Od niemal siedmiu powojennych dekad indywidualne uzbrojenie polskiego żołnierza opierało się na słynnym, produkowanym m.in. w Radomiu AK-47, czyli kałasznikowie. Teraz to się zmieni.

11 odmian karabinku

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
XX Jubileuszowy Międzynarodowy Kongres MBA
Biznes
Bruksela zmniejszy rosnącą górę europejskich śmieci. PE przyjął rozporządzenie
Biznes
Niedokończony obraz Gustava Klimta sprzedany za 30 mln euro
Biznes
Ozempic może ograniczyć picie alkoholu i palenie papierosów
Biznes
KGHM rozczarował. Mniej produkuje i sprzedaje