Przemysł Obronny

Ukraina sprzedała więcej broni

www.ukroboronprom.com
Eksport broni z Ukrainy zwiększył się w minionym roku o jedną czwartą do 750 mln dolarów. W portfelu na ten rok są zamówienia na 1,5 mld dol. i współpraca z Polską.

Denis Gurak, zastępca dyrektora generalnego państwowego koncernu zbrojeniowego Ukroboronprom (skupia ok. 100 zakładów zbrojeniowych), podał dziś, że eksport w 2016 r. wyniósł 750 mln dol., czyli o 25 proc. więcej niż dwa lata temu. Zysk koncernu z działalności operacyjnej wyniósł 1,4 mld hrywien (50 mln dol.), a EBITA 2,4 mld hrywien. Gurak dodał, że jedna trzecia wyeksportowanej produkcji wojskowej Ukrainy została wyprodukowana przez prywatne firmy nie posiadające licencji eksportowych.

W tym roku w portfelu Ukroboronprom znajdują się zamówienia na kwotę 1,5 mld dol. W końcu grudnia ukraiński koncern i polski WB Electronics podpisały porozumienie o współpracy przy budowie systemów rakietowych zgodnych z najnowszymi międzynarodowymi standardami. Ukraińcy deklarują odejście od rosyjskich norm na rzecz obowiązujących w krajach rozwiniętych.

- Jesteśmy radzi, że możemy pracować nad nowymi rodzajami broni z firmą z kraju będącego członkiem NATO - mówił przy podpisaniu dokumentów 22 grudnia Wołodymir Korobow drugi zastępca dyrektora Ukronoronprom.

Na razie najlepiej sprzedają się ukraińskie samoloty serii An. Ich największym odbiorcą są Indie.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL