Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Przeglšd prasy

Przeglšd prasy: Polska w strefie euro?!

Ewa Usowicz
Fotorzepa
W dzisiejszych gazetach mnóstwo o finansach – o euro, podatkach, składkach na ZUS. Wszak ponoć pienišdz rzšdzi œwiatem. W „Rzeczpospolitej” tekst, który zapewne wzbudzi liczne polemiki.

Profesor Grzegorz Kołodko uważa, że polska powinna przystšpić do strefy euro (cCzy Polska zbawi Europę?"). To odważna teza w sytuacji, gdy coraz więcej mówi się o możliwym rozpadzie Unii Europejskiej. Były minister finansów, poza argumentami politycznymi, podnosi wiele argumentów gospodarczych. I rozprawia się z największymi obawami, jak choćby ta, że nasze dochody, po przeliczeniu na euro, realnie spadnš. Kołodko konkluduje, że "Europy nie zbawimy", ale Polska może wyjœć na tym dobrze.

Polecam też w "Rzepie" tekst Pawła Rochowicza pokazujšcy, że na tle innych państw regionu, Polska z obniżonym do 15 proc. CIT nie jest żadnym prymusem ("Podatki w dół u naszych sšsiadów"). Na Węgrzech CIT obniżono aż do 9 proc. U nas fiskus stawia raczej na kontrole majšce zwiększyć wpływy do budżetu. Dlatego częœć firm ucieka do bardziej przyjaznych Czech.

Nadzieje na niższe podatki rozwiewa jednak Anna Cieœlak – Wróblewska - wylicza, że rzšd wydaje na politykę prorodzinnš 51,5 mld zł – to aż trzykrotnie więcej niż w 2012 r. ("Rekordowo droga polityka prorodzinna"). Eksperci wskazujš, że te wydatki rosnš szybciej niż dochody państwa i szybciej niż cała gospodarka. Może się to skończyć albo… wyższymi podatkami albo zwiększeniem zadłużenia kraju.

"Gazeta Wyborcza" pisze o rekomendacjach rzšdu dotyczšcych zmian w emeryturach ("Rewolucja w emeryturach"). Majš jš otrzymywać osoby, które co najmniej przez 15 lat płaciły składki. Tylko co z pieniędzmi odłożonymi w krótszym okresie…? Ograniczone ma być dorabianie do emerytury i oskładkowane umowy o dzieło. Wiktor Wojciechowski – główny ekonomista Plus Banku komentuje, że proponowane zmiany to łatanie dziury. A rzšd zrobiłby lepiej przyznajšc, że nie stać nas na obniżenie wieku emerytalnego.

W "Wyborczej" Witold Gadomski pisze też o spadajšcej dynamice PKB ("Œwięty Pekabe, módl się za nami"). Wicepremier Morawiecki mówił o PKB, że to "bożek gospodarczych elit III RP". A Gadomski podsumowuje, że w czasach Brexitu, włoskiego kryzysu bankowego i Trumpa – sam wicepremier modli się do tego bożka najgoręcej.

Czyli jednak… pienišdz rzšdzi œwiatem…?!

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL