Zwycięstwo Putina, Amber Gold i hejter Tuska

Kiedy przy drogach staną kolejne fotoradary? Jak rząd PiS poradzi sobie z nielegalnym wywozem leków z Polski? Odpowiedzi m.in. na te pytania w dzisiejszych gazetach.

Aktualizacja: 25.07.2016 12:57 Publikacja: 25.07.2016 12:52

Andrzej Krakowiak

Andrzej Krakowiak

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

Każdego roku z Polski wywożone są leki o wartości około miliarda złotych. Ich nielegalny wywóz miała ukrócić przygotowywana ustawa, jednak nowe przepisy utknęły w ministerstwach – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Pomysłowość przestępców nie zna granic: medykamenty są wywożone za pośrednictwem aptek krzaków, fałszywych przychodni zakładanych tylko po to, by zgłosić zapotrzebowanie na jakąś substancję, czy przez gabinety weterynaryjne. Tylko część z nich to leki refundowane” - alarmuje „Rz” w tekście „Leki wypływają z Polski.

Co więcej, konkurs na głównego inspektora farmaceutycznego, który ma się zająć ukróceniem tego procederu, się przedłuża. I wciąż nie wiadomo, kiedy zostanie rozstrzygnięty.

Chociaż do rozpoczęcia igrzysk w Rio jeszcze niemal dwa tygodnie, informacje z nimi związane były jednymi z bardziej oczekiwanych w trakcie minionego weekendu. Mimo wcześniejszych dość optymistycznych sygnałów, Międzynarodowy Komitet Olimpijski wystraszył się presji Kremla i nie zdecydował się na wykluczenie rosyjskich sportowców z igrzysk, choć dowody dopingowych przestępstw Rosjan były ewidentne.

A w redakcyjnym komentarzu Mirosław Żukowski podsumowuje: „Władimir Putin okazał się cierpliwy, nie wytaczał najcięższych propagandowych dział, jakby wierzył, że szef MKOl Niemiec Thomas Bach, z którym tak dobrze rozumiał się w Soczi, nie zrobi mu krzywdy. I się nie przeliczył, rosyjska flaga będzie w Rio, upokorzenia udało się uniknąć. Został tylko wstyd”.

Amber Gold i jedność PO

W „Rz” znajdziemy również rozmowę z szefową sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzatą Wassermann. „ Prokuraturę interesuje jedynie to, czy Marcin i Katarzyna P. popełnili przestępstwo. Komisja natomiast będzie wyjaśniać, w jaki sposób tym ludziom udało się przez trzy lata budować piramidę finansową i nikt im skutecznie nie stanął na drodze” - mówi Wassermann.

I nie zostawia złudzeń, czy komisja zajmie się również wyjaśnianiem nieprawidłowości w SKOK. „ To są sprawy nie do połączenia” - uważa posłanka PiS.

A w „Gazecie Wyborczej” wywiad z pierwszą wiceprzewodniczącą PO. „To jest tak samo moja Platforma jak Grzegorza Schetyny i innych zarządzających dziś partią. Nikt nie może pozbawić mnie prawa do mówienia o tym, co mi się nie podoba” - mówi Ewa Kopacz.

Czy Grzegorz Schetyna jest dobrym przywódcą PO? „Będą to oceniać ludzie Platformy, m.in. na podstawie notowań w sondażach. (…) W PO są ludzie o różnych temperamentach. Jeśli znajdzie z nimi wspólny język, będzie budował swój autorytet na ideach z hali Olivia, które przytaczałam, to przyjdzie czas, że wszyscy o nim powiedzą, iż jest dobrym przywódcą. Dzisiaj jest demokratycznie wybranym przewodniczącym PO i nikt nie może tego kwestionować” - kończy była premier.

Serial polityczny

Na pierwszej stronie „GW” znajdziemy zaś tekst polityczno-historyczny. „Stworzonym z inicjatywy Donalda Tuska Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma kierować Mariusz Wójtowicz-Podhorski, miłośnik historii i militariów oraz profilu na Facebooku "Nie lubię Tuska i jego zdradzieckiej bandy" – tak zaczyna się artykuł „On historię zna najlepiej”.

Kadrowe roszady w muzeach będą możliwe dzięki połączeniu MIIWŚ z organizowanych od kilku miesięcy Muzeum Westerplatte, którym kieruje właśnie Wójtowicz-Podhorski, m.in. autor książki „Westerplatte 1939. Prawdziwa historia”.
 
W dzisiejszej „Rz” polecam jeszcze analizę podsumowującą dotychczasowe rządy PiS. „Zakończone w piątek 23. posiedzenie Sejmu to nie tylko początek politycznych wakacji. To również koniec pierwszego sezonu samodzielnych rządów Prawa i Sprawiedliwości. W tym politycznym serialu uwagę przyciągały pełne gorszących scen odcinki, których akcja toczyła się w Sejmie” - pisze Michał Szułdrzyński.

Które odcinki tej serii otrzymały najlepsze, a które najgorsze oceny? Odpowiedź w tekście „Od 500+ do klęski z wizerunkiem”.

Fotoradary na hamulcu

Na ekonomicznych stronach „Rz” przeczytamy m.in. o chemii gospodarczej, której coraz więcej sprowadzamy z Niemiec. Jej wartość powinna w tym roku przekroczyć 1,5 mld zł. W ciągu czterech pierwszych miesięcy roku import wzrósł wartościowo o ponad 10 proc.

Skala i dynamika tego zjawiska mogą być jednak znacznie większe. „Oficjalne statystyki nie uwzględniają bowiem przygranicznych zakupów w niemieckich marketach, które trafiają na bazary i do sklepików w Polsce” - czytamy w tekście „Chemii z Niemiec przybywa”.

I na koniec dobra wiadomość dla kierowców z pierwszej strony „Dziennika Gazety Prawnej”. Okazuje się, że Generalny Inspektorat Transportu Drogowego zakończył już montowanie nowych kamer i urządzeń do pomiaru prędkości. Nie będą się one pojawiać przy drogach przynajmniej do końca 2018 roku – twierdzą autorzy tekstu „Nie będzie nowych fotoradarów”. Budowa obecnej sieci kosztowała łącznie 190 mln zł, z czego 160 pochodziło z dotacji unijnych.

Każdego roku z Polski wywożone są leki o wartości około miliarda złotych. Ich nielegalny wywóz miała ukrócić przygotowywana ustawa, jednak nowe przepisy utknęły w ministerstwach – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Pomysłowość przestępców nie zna granic: medykamenty są wywożone za pośrednictwem aptek krzaków, fałszywych przychodni zakładanych tylko po to, by zgłosić zapotrzebowanie na jakąś substancję, czy przez gabinety weterynaryjne. Tylko część z nich to leki refundowane” - alarmuje „Rz” w tekście „Leki wypływają z Polski.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Publicystyka
Maciej Strzembosz: Kto wygrał, kto przegrał wybory samorządowe
Publicystyka
Michał Szułdrzyński: Jarosław Kaczyński izraelskiego ambasadora wyrzuca, czyli jak z rowerami na Placu Czerwonym
Publicystyka
Nizinkiewicz: Tusk przepowiada straszną przyszłość. Niestety, może mieć rację
Publicystyka
Flieger: Historia to nie prowokacja
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Publicystyka
Kubin: Europejski Zielony Ład, czyli triumf idei nad politycznymi realiami