Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prokuratorzy

Prokurator Pasionek skupi się na sprawie katastrofy smoleńskiej

Wiceprokurator generalny Marek Pasionek ma już nie nadzorować pionów prokuratury ds. przestępczoœci zorganizowanej i korupcji; skoncentruje się na œledztwach zwišzanych z katastrofš smoleńskš. Takš informację TVN24 potwierdziła PAP Ewa Bialik, rzeczniczka Prokuratury Krajowej.

Dodała, że zastępcš prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry ds. przestępczoœci zorganizowanej i korupcji ma zostać prok. Beata Marczak (dotychczasowa naczelniczka wydziału zamiejscowego departamentu PK ds. przestępczoœci zorganizowanej i korupcji w Łodzi). Taki wniosek Prokurator Generalny złożył do prezes Rady Ministrów - podała Bialik.

Według prokuratury, powodem zmian jest zwiększajšcy się zakres obowišzków w pionie, który nadzorował Pasionek.

Zgodnie z prawem zastępców Prokuratora Generalnego powołuje spoœród prokuratorów Prokuratury Krajowej premier, na wniosek szefa PG, po zaopiniowaniu przez prezydenta.

56-letni Pasionek, prokurator pochodzšcy z Gliwic, został wiceprokuratorem generalnym ds. przestępczoœci zorganizowanej i korupcji w marcu 2016 r. Za rzšdów PiS w latach 2005-07 był podsekretarzem stanu w kancelariach premierów Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Był tam współpracownikiem ministra-koordynatora służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna. PóŸniej oddelegowany do prokuratury wojskowej, przez pewien czas nadzorował œledztwo smoleńskie.

Od 2016 r. Pasionek nadzoruje œledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Poczštkowo prowadziła je Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postawiła ona zarzuty dwóm kontrolerom lotów ze Smoleńska (dotychczas nie zdołano im ich przedstawić) oraz dwóm oficerom rozwišzanego po katastrofie 36. specjalnego pułku.

W kwietniu 2016 r. œledztwo przejęła Prokuratura Krajowa z nowym zespołem œledczym. Wtedy informowano też, że do tego zespołu majš także zostać przekazane akta "będšcych w toku, zawieszonych i zakończonych postępowań", wyłšczonych z głównego œledztwa lub z nim powišzanych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL