Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prokuratorzy

Sšd Najwyższy: prokurator, który miał jechać autem pod wpływem alkoholu, nie został uniewinniony

Fotorzepa / Jerzy Dudek / Facebook.com
W wydanym komunikacie Sšd Najwyższy zaprzeczył jakoby uniewinnił prokuratora, który miał prowadzić samochód pod wpływem alkoholu.

W poniedziałek wieczorem zawrzało w Internecie po tym, jak portal wpolityce.pl podał, iż „Sšd Najwyższy uwolnił właœnie od odpowiedzialnoœci prokuratora z Kielc, który został przyłapany na jeŸdzie po pijanemu. Jak napisano, SN uznał, że „prokurator... mógł nie wiedzieć, że ma we krwi alkohol". Jak zaznaczono w artykule, kieleckiego prokuratora skazały na usunięcie z zawodu sšdy dwóch instancji.

Informację tę na swoim facebookowym profilu przekazał m.in. wiceminister sprawiedliwoœci, Patryk Jaki. "Burzy się we mnie krew, gdy widzę coœ podobnego" – komentował zastępca ministra Ziobry.

We wtorek Sšd Najwyższy wyjaœnił, iż w tej sprawie skład orzekajšcy SN po rozpoznaniu kasacji obwinionego uchylił orzeczenie Odwoławczego Sšdu Dyscyplinarnego przy Prokuraturze Generalnym i sprawę przekazał temu sšdowi do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym. Jak jednak zaznaczono, uchylenie nastšpiło ze względu na rażšce błędy procesowe popełnione przez odwoławczy sšd dyscyplinarny dla prokuratorów, które polegały na nierozpoznaniu przez ten sšd jednego z zarzutów przedstawionych przez obwinionego prokuratora w odwołaniu od orzeczenia sšdu dyscyplinarnego pierwszej instancji.

- Wbrew rozpowszechnianym, nieprawdziwym informacjom, nie doszło zatem do uniewinnienia obwinionego, a Sšd Najwyższy w ogóle nie odnosił się do tego, jaka była œwiadomoœć i wiedza obwinionego prokuratora w czasie, gdy prowadził samochód – wskazał SN.

Jak podkreœlono w komunikacie, rozstrzygnięcie to nie oznacza uwolnienia obwinionego od odpowiedzialnoœci dyscyplinarnej, a jedynie wskazuje na potrzebę bardziej dokładnego przeprowadzenia postępowania odwoławczego w tej sprawie.

ródło: rp.pl, sn.pl, wpolityce.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL